Yaz Aylarında Günlük Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Yaz Aylarında Günlük Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Su tüketimi yalnızca yılın belli zamanlarında değil her daim dikkat edilmesi gereken bir sağlıklı kalma yöntemidir. Fakat özellikle sıcak yaz aylarında günlük su tüketimine özen göstermek kişinin beden sağlığını ve bünyesini o denli aktif ve enerjik tutar. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmenizde önem vardır. Vücudun suya en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardan biri olan yaz aylarında günlük su tüketim çizelgesi yaparak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını karşılamaya özen gösterebilirsiniz. Bu yazıda da yaz aylarında günlük ne kadar su tüketilmelidir konusunda bazı alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Su Miktarı Bünyeye Göre Değişim Gösterebilir

Şunu unutmayın ki her bünye ve beden yapısı birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden günlük su tüketiminde de kendi beden yapınızı ve bünyenizi göz önünde bulundurarak bir karar almanızda fayda vardır.

Günlük su tüketim miktarı kaba bir hesap ile yaklaşık 2 litreyi bulmalıdır. Fakat bu konu hakkında net bir bilimsel karar yoktur. Bu yüzden özellikle sıcak yaz günlerinde yaklaşık 2 litreyi bulacak kadar su tüketmenizde fayda vardır. Her beden yapısı ve insan bünyesi birbirinden farklı özelliklere sahip olduğundan günlük su tüketiminiz için uzman bir doktordan ve diyetisyenden tavsiye almanızda da fayda vardır. Vücudunuzun ne kadar sürede ve hangi sebeplerden dolayı susuz kaldığını öğrendiğiniz taktirde buna göre günlük su tüketiminize özen gösterebilirsiniz.

İklime Göre Günlük Su Tüketimi

Elbette yaz sıcakları her bölgede ve iklim yapısında benzer etkiler göstermeyebilir. Bu yüzden ikamet etmekte olduğunuz bölgenin iklim yapısı da yazın günlük su tüketiminiz için önem taşıyacaktır. Örneğin ılıman bir iklime sahip bir kentte yaşamınızı sürdürmekteyseniz günde yaklaşık 1.5 ya da 2 litre civarında su tüketmeniz beden sağlığınız açısından önem taşıyacaktır.

Daha sıcak bir bölgede ikamet ediyorsanız hızlı ve sık terlemeden kaynaklı olarak vücudunuzun ihtiyaç duyacağı sıvı miktarı da ortamın sıcaklığına paralel olarak artacaktır. Bu yüzden eğer sıcak bir iklimde yaşıyorsanız günlük su tüketiminizi arttırmakta da fayda vardır.

Taze Meyve ve Sebze Tüketimine Özen Gösterin

Eğer sıcak yaz aylarında su tüketiminize özen gösteremiyor ve bedeninizin su ihtiyacını yeterince karşılayamadığınızı düşünüyorsanız günlük taze meyve ve sebze tüketiminize özen göstererek sıvı ihtiyacınızı belli bir düzeyde sağlayabilmeniz de oldukça mümkündür.

Özellikle meyveler sıvı içeriği bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden günlük meyve tüketiminizi arttırarak yaz aylarında susuzluk ile savaşabilirsiniz.

Su Yerine Geçtiği Düşünülen Başka Sıvıların Tüketimi

Pek çok insan ne yazık ki çay, kahve, alkol ya da hazır meyve sularının su yerine geçebileceği yanılgısını taşımaktadır. Su yerine tükettiğiniz işlenmiş hazır içeceklerin ve çay – kahve gibi günlük tüketimi oldukça fazla olabilecek olan sıvıların vücudunuza yarardan ziyade zararı bulunmaktadır. Bu yüzden özelikle yaz aylarında günlük su tüketim miktarınızı dengelemek için kesinlikle bu tarz sıvıları tüketmeyin.

Yalnızca bazı taze meyvelerin günlük olarak sıkılmış suları vücudunuzun kaybetmiş olduğu sıvı miktarını dengeleyebilecek yapıdadır.

Yemek İçme Rutinlerinize Dikkat Edin

Yaz aylarında yağlı ve şeker oranı yüksek besinler tüketmek vücudun su kaybını hızlandırmaktadır. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Eğer oldukça yağlı bir besin tüketimi yaptıysanız bolca su içerek vücudunuzun kaybetmiş olduğu sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz.

Alkol tüketimi de vücudunuzda sıvı ve mineral kaybına yol açacağından alkol tükettikten sonra bolca su tüketmeye de özen göstermelisiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)