Yağlı Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Soğuklar kendini hissettirmeye başladı andan itibaren cilt bakım dönemi de başlamış olmaktadır. Sert esen rüzgârlar ve soğuyan hava ilk etapta cildi olumsuz şekilde etkiler. Kış şartların kan akış hızı azalacağından dolayı cildin ihtiyacı olan antioksidan ve besleyici maddeler istenilen düzeyde alınamaz. Bu sebepten cilt kurumaya başlar. Cilt yapıları 3’e ayrılır. Yağlı cilt, kuru cilt ve karma cilt olarak sınıflandırılmıştır. Her cilt tipinin bakımı da farklılık gösterir. Buna bağlı olarak yağlı ciltlerin kışa girerken alabileceği bazı önlemler bulunmaktadır. Yağlı ciltler için kış aylarında cilt bakım önerileri için gerekenleri yapmalısınız.

Kışın Cildinize İyi Bakın

Cilt bakımı önemlidir. Çünkü direk dış ortamla birleşen derimiz soğuk havalarda kurur. Özellikle kuru ciltler bu durumda daha çok bakım isterken, yağlı ciltler onlara nazaran saha az ilgi bekler. Ancak cilt tipiniz ne olursa olsun kış aylarında gereken özeni mutlaka göstermelisiniz. Genel olarak ciltte soğuk hava pullanma ve çatlama yapar. Böyle bir durumda ise gerekli bakım ürünlerini ve doğal yapılan kürleri hekim önerisiyle kullanmalısınız. Bakım ürünlerini ise satın alırken mutlaka cilt tipinize uygun olanı tercih etmelisiniz. Kaliteli malzemelerden yapılmış olan ürünlerde tercih sebebiniz olmalıdır.

Yağlı Ciltlerin Kış Bakımı

Her cilt kış aylarında mutlaka ayrı bir bakım ister. Yağlı ciltler ise kış aylarında havanın sunduğu olumsuz nedenlere bağlı olarak daha az yağlanır. Böyle bir durumda ise önerilen bir nemlendiriciyi sabah akşam olmak üzere kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinizi korumak adına zeytinyağından da destek alabilirsiniz. Eğer soğuk havalarda cildinize bakım yapmazsanız. Ciltte sarkmalar, lekeler ve çatlamalar meydana gelir daha soldun ve özensiz bir cilde sahip oluruz.

Cilt Bakımında Püf noktalar

Kış aylarında cilt bakımını eksiksiz yapmak için mutlaka bazı gıda takviyelerini de almamız gerekir. Cilt bakım ürünlerinin yanı sıra bol su içmek, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, karbonhidrattan uzak durmak gerekir. Banyodan sonra nemlendirici veya vazelin kullanılabilir. Ayrıca kullandığınız şampuan ve duş jeline de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kış ayarlında çok kuruyan ciltlerde bu unsurlarda tetikleyerek olumsuz sonuçlarda elde edilebilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Ece Görgülü 7 ay

    Merhaba, makaleyi okudum ve gerçekten bilgilendirici buldum. Yağlı cildimle kış aylarında mücadele etmek her zaman zor olmuştur. Önerilerinizi denemek için sabırsızlanıyorum. Sizinle aynı durumu yaşayanlar varsa, onlara da tavsiye ederim. Teşekkürler!