Votka ile Birlikte Ne Yenir (Mezeleri Nelerdir)

Votka ile Birlikte Ne Yenir (Mezeleri Nelerdir)

Her içeceğin belli bir tadı ve aroması bulunuyor. Ağza alınan ilk andan boğazdan geçtiği ana kadar olan sürede her içeceğin tadı ve aroması hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Günümüzde içecekler alkollü ve alkolsüz olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Alkollü içecekler arasında yer alan ve oldukça fazla kişi tarafından severek tüketilen votkanın tarihi oldukça eski yıllara dayanıyor. Daha çok 14. yüzyılda ortaya çıktığı tahmin edilen bu içeceğin Rusya ve Avrupa coğrafyalarına ait olduğu düşünülüyor. Bunun en önemli nedeni ise votkanın içildiği andan itibaren boğazda sıcak bir his bırakması oluyor.

Buna bağlı olarak soğuk bölgelerde ısınmak için tüketilmesi sonucu bulunduğu ifade ediliyor. Votka oldukça tatsız ve hafif aromaya sahip bir içecek olduğu için pek çok kişi bu içeceğin hangi yiyeceklerle tüketileceği konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olamayabiliyor.

Votka Nedir?

Alkollü içecekler arasında yer alan votka oldukça fazla kişinin en sevdiği içecekler arasında bulunuyor. Votka her ne kadar alkollü bir içecek olsa da içerisinde bulunan alkolü buğday ve çavdarın mayalanması sonucu elde ediliyor. Aslında bu durum sadece votka için değil daha pek çok alkollü içecek için geçerli olan bir şeydir.

Votka görüntü olarak şeffaf ve oldukça açık bir renge sahip olmasıyla biliniyor. Tat olarak ise votka tüketenler belli belirsiz bir tadının olduğundan bahsediyor. Hatta pek çok kişi votkanın bir tadının olmadığını ifade ediyor. Aroma olarak diğer alkollü içecekler gibi oldukça ağır bir aromaya sahip olduğu biliniyor. İçerisindeki alkol oranına bağlı olarak içildiği andan itibaren boğazda ve vücutta ısınmaya neden oluyor.

Votkayla Tüketilen Mezeler

Mezeler özellikle Asya ve Ortadoğu mutfak kültürlerinde oldukça önemli bir yere sahip olmalarıyla karşımıza çıkıyor. Bu durum ülkemizin mutfak kültürü içinde geçerli oluyor. Türk mutfağında alkollü olsun olmasın hemen hemen her sofrada birkaç meze çeşidi bulunuyor. Votka ile tüketilen mezeler daha çok tamamlayıcı ya da aperatif olarak sofralarda yer buluyor.

Votka ile ne içilir

Votka ile Birlikte Ne Yenir

Votkanın yanına en çok yakışan mezeler şunlardır:

 • Rus salatası
 • Yoğurtlu mezeler
 • Sarımsaklı cacık
 • Biber ve domates ezmeleri
 • Patlıcan ezmesi
 • Köz biber yoğurtlama
 • Havuç tarator

Bu maddelerde bulunan tüm mezeler votka ile beraber tüketilebiliyor. Ayrıca bu mezeler votka ile birlikte tüketildiğinde lezzet açısından tamamlayıcı oluyor.

Votka ile Yenilen Yiyecekler

Votka her ne kadar kendine has tadı olmayan bir içecek olsa da bu sayede neredeyse her şey ile güzel bir tat ve uyum yakalayabiliyor. Alkollü içecekler oldukça az ürünler beraber tüketilirken bu durum votka için geçerli olmuyor. Votka ile neredeyse her şeyi tüketmeniz mümkün oluyor.

Votka Mezeleri

Votka ile tüketilecek yiyecekler şunlardır:

 • Kuru yemişler
 • Meyveler
 • Çikolatalar
 • Turşular
 • Deniz ürünleri
 • Cipsler
 • Midye
 • Meyve suyu ve enerji içecekleri

Votka ile ne yenir

Tüm bu yiyecek ve içecekleri votka ile birlikte gayet lezzetli bir şekilde tüketmeniz mümkün oluyor. Votkanın her yiyecek ve içecekle uyumlu bir lezzette olması her damak tadı için uygun sofraların kurulmasına olanak sağlıyor. Alkollü içecekler arasında en sevilenlerden biri olan votkayı ister ana yemekte isterseniz atıştırmalık ürünler ile birlikte tüketebiliyorsunuz. Bu nedenle votka oldukça fazla tercih edilen bir içecek oluyor.

Votka ile İçecek Kullanımı

Votka bir içecek olduğu için başka bir içecekle bir arada tüketilmesi pek çok kişiye garip gelebiliyor. Ancak votka tat olarak belli bir tatta olmaması nedeniyle bir ya da birkaç içecek ile karıştırarak da tüketiliyor. Her ne kadar bu tüketim şekli votkanın orijinal lezzet ve aromasını etkilese de tercih eden kişilerde bulunuyor. Votka ile beraber tüketilen içecekler meyve suları ve enerji içecekleri oluyor. Bu içecekleri votka ile karıştırıp diledikleri lezzette içebiliyorlar.

Votka ile Mezelerin Sunumu

Meze ve soslar Dünyanın her yerinde ve mutfağında sevilerek tüketiliyor. Özellikle mezelerin alkollü sofralarda bulunmasına son derece büyük bir özen gösteriliyor. Votkanın ana içecek olarak kabul edildiği bir sofrada mezeler olmazsa olmaz olarak kabul ediliyor. Mezelerin sunumu son derece kolaydır.

Özellikle yoğurtlu mezelerin üzerine zeytinyağı birazda maydanoz ve dereotu gezdirerek görsel olarak son derece güzel sofralar oluşturabiliyorsunuz. Bu durum diğer mezeler içinde geçerli oluyor. Daha çok közlenmiş sebzeler ile yapılan mezeleri de aynı şekilde taze sebzelerle süsleyerek sunabiliyorsunuz.

votka ile yenebilecek mezeler

Aperatif Votka Tabağı Yapımı

Votka hem ana yemekte hem de ara öğünlerde tüketilebilen bir içecek olduğu için sadece ana yemek sofralarına bağlı kalarak önerilerde bulunmak pekte doğru olmuyor. Pek çok kişi votka gibi içecekleri ana yemekler yerine daha çok aperatif olarak tüketmeyi tercih ediyor. Aperatif votka tabağı hazırlamak son derece kolay oluyor.

Tek yapmanız gereken bir dilim peynir, biraz işlenmiş et ürünü, kuruyemiş ve taze meyve ile aperatif bir votka tabağı oluşturmanız mümkün oluyor. Ayrıca zevkinize uygun olarak turşular, cipsler ve deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu bir tabakta oluşturabilirsiniz.

Votka ile Mezelerin Tüketimi

Votkanın olmazsa olmazı mezelerin tüketimi konusunda da birtakım ürünlerden destek alabiliyorsunuz. Özellikle yoğurtlu mezelerin tüketimi sırasında tuzlu cipsler çok iyi bir tamamlayıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra küçük taco ekmeklerini kullanarak diğer mezeleri de tüketebilirsiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)