Uzun Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalıdır

Uzun Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakım Yapılmalıdır
  • Güzellik
  • Haziran 18, 2019 12:16 am | Güncellenme: Mayıs 27, 2024 8:28 pm
  • 0
  • 42
  • A+
    A-

Kıvırcık saçların bakımının düz saçlara göre daha kolay olduğu kulaktan kulağa yayılsa da kıvırcık saçın bakımı kesinlikle daha zordur. Kıvırcık saçın yapısındaki dalgalanma stilleri her gün farklı bir hal alır. Bir gün çok güzel görünen saç dalgası ertesi gün sanki bir düğüm gibi durabilir. O yüzden uzun ve kıvırcık saçlara sahipseniz kaliteli bir saç kremi temin etmelisiniz. Saçlar böylece daha kolay şekil alır ve parlaklık kazanır. Krem kullanmayı sevmeyenler köpük ile işlerini görebilirler. Köpük saçta şekillendirici bir etki sağlayacaktır. Kıvırcık saç normal saça oranla daha çok elektriklenme ve kabarma etkisi gösterir. Bunlara en aza indirgemek için krem veya köpük kurtarıcı etkili olacaktır.

Uzun ve kıvırcık saçlara uygulanan ve saçın daha kolay açılmasını, parlaklık kazanmasını, kolayca şekil almasını sağlamak amacıyla saça uygulanan bakımlar vardır.

Bakımlardan bahsetmek gerekirse;

Saç Maskesi

Uzun ve kıvırcık saç kurumak için elverişli bir saç tipidir. O yüzden saçın beslenmesine yardımcı olan, kuruluğu giderip nemlendiren saç bakım maskelerini kullanmak fayda sağlayacaktır. Çiçek yağları ile yapılan maskeler saçın uç kısımlarına uygulanır ve 3-4 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır. Bu işlem haftanın 2 veya 3 günü düzenli bir şekilde uygulanırsa saçlarda verim artacak ve nemlenecektir.

Saç spreyi

Banyo sonrası saçınızı açmaya çalışırken saç açıcı spreylerden yardım alabilirsiniz. Saçlarınızı karıştırmadan nazikçe kuruladıktan sonra tarama işlemini gerçekleştirin. Ayrıca saçınızı kuruturken ilk önce saçları iyice durulamalı sonra kurutmalısınız.

Ek olarak saçlarınızı yıkama sırasında da fazla karıştırmamaya çalışın. Tercih edeceğiniz tarak kıvırcık saçlar için ideal bir tarak olmalıdır. Kıvırcık saçlar için en uygun tarak kalın uçlara sahip geniş aralıklı tarak modelidir. Fırça veya küçük aralıklara sahip taraklar yerine bu tür tarakları kullanmalısınız. Ek olarak Saçlarının parlak olmasını isteyenler saçlarını mutlaka soğuk su yardımı ile durulamalıdırlar.

Soğuk sudan hoşlanmayanlar banyodan çıkmak üzereyken bir kez soğuk suyu saçlarında gezdirmeleri sayesinde farkı hissedeceklerdir.

Bakım Yağları

Kıvırcık saçlar olabildiğince fazla beslenmelidir. Bunun için Shea yağı, Jojoba yağı veya Macadima yağı içerikli şampuanları kullanarak saç tellerinin sağlam ve parlak olması sağlanabilir. Ayrıca saçtaki dalgalanmaların, buklelerin doğal yapısının bozulmamasını sağlarlar. Herhangi bir saç şekillendirme ürünü kullanıyorsanız onunda kıvırcık saçlar için tasarlanmış olması gerekir. Şekillendirme ürünleri saçınıza dolgun bir görünüş katarken bukleleri kurutmaz ve yapıştırmaz.

Buhar Banyosu

Kıvırcık saçlar nemi çok severler. O yüzden saçı ıslatmadan tencere içerisinde kaynamış olarak bulunan su yardımı ile oluşan buharla nemlenmesini sağlayın. Bu uygulamayı her gün uygularsınız oluşan farkı görebileceksiniz.

Ek olarak nemlenmiş saçınıza haftada bir kez uygulayabileceğiniz avokado maskesi vardır. Bunun için 1 adet avokadoyu iyice ezin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Saçlarınıza iyice sürün ve 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Muhteşem sonuçlarla karşılaşacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ