Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

Hem içimi hem sunumu hem de kültürel geçmişi ile Türk kahvesi ulusumuzun en sevilen ortak değerlerinden biridir. Muhteşem tadı ve iştah uyandıran kokusunun yanı sıra sağlık için de pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan tam randıman alabilmek için Türk kahvesinin en büyük düşmanının şeker olduğu unutulmamalıdır.

Sağlık İçin Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi içerdiği mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle yemeklerden yarım saat sonra sade Türk kahvesi tüketmek bünye için iyidir. Ayrıca kalbi koruma, ishal gibi sorunlara karşı bağırsak hareketlerini dengeleme, içerdiği kafein sayesinde enerji verme, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düzenleme, hafızayı güçlendirme, selülit oluşumunu önleme gibi faydaları bulunmaktadır.

Bir Kozmetik Ürünü Olarak Kahve’nin Kullanımı

Kahve sadece bir besin maddesi değil aynı zamanda bir cilt bakımı ürünü olarak da kullanılmaktadır. Osmanlı zamanında ilk olarak ilaç olarak denenen kahvenin gerçekten pek çok mucizevi etkisi bulunmaktadır. İçilen kahvenin nemli telvesi henüz kurumadan surata masaj yaparak sürüldüğünde, peeling etkisi yaratarak cildi yeniler ve siyah nokta oluşumu önler.

Vücut için ise bacaklarda batık oluşumunu ve selüliti önleyici bir kür hazırlamak mümkündür. Bir kabın içerisine kahve telvesi ve bir miktar portakal yağı (eğer evde yoksa zeytinyağı da kullanılabilir) konularak bir krem elde edilir. Bu krem bacaklara masaj yaparak uygulandığında ve bambu lif uygulayarak peeling yapıldığında ölü derilerin atılmasını ve batıkların ortadan kalkmasını sağlar. Haftada 3-4 defa kullanmakta hiçbir sakınca yoktur. Lif ile cildi tahriş etmemeye dikkat etmek gerekir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (3)
 • comment-avatar
  Sevim Uçar 6 yıl

  Türk kahvesini hemen her akşam eşimle içeriz bazen çarpıntılarım oluyor belki de fazla kaçırıyorumdur ama kahveyi seviyorum. Geçen hafta doktor bir arkadaşım da bana kahvenin fayda ve zararlarından bahsetmişti onun için merak edip araştırmaya başladım.

 • comment-avatar
  Derya Akan 3 yıl

  Sürekli olarak içiyorum bugüne kadar hiçbir zararını görmedim ama bu Türk kahvase olanı diğerleri için birşey söyleyemem.

 • comment-avatar
  smartkimya 1 yıl

  Merhaba sitemizden alım yapacağınız aromalarımızla kahvelerinizi tadlandırabilirsiniz