Retro Makyajı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Retro Makyajı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Retro makyajını iyi kavramak adına önce kısaca “retro” kelimesine değinmek gerekir. Retro demek bundan yıllar öncesinde akım haline gelmiş ve belli ekollerin kullandığı her hangi bir trendi günümüzde yine vurgulanması, moda olması demektir. Yani Retro; moda, giyim, aksesuar, saç ya da dekorasyon alanında olabileceği gibi makyaj alanında da uygulanabilir. Bu anlamda retro makyajıysa 1950 ya da 60’lı yıllarda vurgulanan makyaj uygulamaları olarak adlandırılabilir. İşte aşağıda da retro makyajı nasıl yapılır konusunda ki önerilerimizi bulabilirsiniz.

Retro Makyaj Nasıl Yapılır?

1 – Öncelikle retro makyajında bronzluğa yani koyu renklere yer yoktur. Tam tersine beyaz ve porselen bir cilt ön planda tutulduğundan beyaz, aydınlatılmış bir cilt baz olarak alınır. Bu anlamda beyaza yakın ten rengindeki kapatıcı, fondöten ve pudralardan yararlanmalısınız.

2 – Yine retro makyajında gözler ve özellikle kirpikler ön plandadır. Bu açıdan tek tek satılan ara doldurucu ilave ya da takma kirpiklerden yararlanmalısınız. Bu kirpikleri takarak bol bol rimel sürmeli ve bakışlarınıza vurgu katmalısınız. Yine likit ya da göz kalemleriyle de kirpik diplerine eyeliner çekebilirsiniz.

3 – Öte yandan mat rujlar sürerek de dudaklarınızı ön plana çıkarmalısınız retro makyajında. Köşeli formda ya da kıvrımlı üst dudaklarınıza öncelikle kırmızı tonlarda çerçeveler çizerek dudaklarınızın içini koyu kırmızı mat rujlarla doldurabilirsiniz.

4 – Yine Marlyn Monroe’nin resimlerine baktığınızda görebileceğiniz gibi eski dönemlerde yüzüne ben çizmeyen kadın neredeyse yoktu. Bu yüzden elinize siyah ya da koyu kahve bir kalem alarak dudaklarınızın üzerine bir adet ben kondurabilirsiniz.

5- Allık konusuna değinecek olursak üst satırlarda belirttiğimiz gibi retro makyaj uygulamalarında bronz renklerde allıklar göremezsiniz. Onun yerine yanaklarınıza pembe ya da şeftali renginde allıklar sürmelisiniz.

6 – Gelelim kaşlara… Çok kalın olmayan köşeli formda kaşlarınızı açık kahve tonlarında bir kaş kalemiyle hafifçe vurgulayabilirsiniz. Saçlarınızı iri buklelerle dalga dalga yaparak da makyajınıza en uygun stildeki retro saçlara kavuşabilirsiniz ayrıca.

Aşağıdaki videoda örnek bir Retro Makyajı Yapımı görebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Nejla Uçar 6 yıl

    bu makyajı yaparken malesef dengeyi tutturmakta zorlanıyorum bir kaç defa denedim ama illa ki bunu profesyonel birileri yapmalı diye düşünüyorum.