Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Prematüre Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Normal gebelik süresinden daha önce doğum gerçekleşmişse doğan çocuklara prematüre denir. Daha çok bakım isteyen prematüre bebekler, beslenme sorunları ile de daha çok karşılaşır. Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler önemli bir konudur. Bu aşamada ailenin ev ortamında bebeğe nasıl bakması gerektiği ve bebeğin nelerle beslenmesi gerektiği konularında doğru bilgilere sahip olması gerekir.

Beslenmede Önemli Noktalar

Prematüre bebekler, diğer bebeklere göre daha az emme eğilimde olurlar. Bunun için biberon emziğinin akış hızının iyi ayarlanmış olması gerekir.

Bebeğe verilecek olan mama, çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Isısı kontrol edilmelidir. Mama miktarının doktor ya da ilgili kişilerin belirtmiş olduğu ölçüde verilmesi önemlidir.

Prematüre bebeklerin çene yapısı diğer bebeklere oranla daha az gelişmiştir. Bu nedenle bebek beslenmesinde, beslenmenin sağlıklı ve doğru bir şekilde olması için bebeğin çenesine parmaklar ile destek verilmesi gerekmektedir. Bebek, beslenme için 30 dakikadan daha fazla tutulmamalıdır. Bunun nedeni şudur: Eğer beslenme süresi artarsa öğün sayısı azalır. Bu durum bebekte kilo kaybına neden olabilir. Bunun haricinde Bebeğin kilo alması önemlidir ama aşırı kilo alması istenen bir durum değildir.

Prematüre bebeklerde beslenme sürecinde değişik durumlar ortaya çıkabilir. Prematüre bebek ilk önce emip sonra uykuya geçiyorsa bebeğin gazı olabilir. Doğru pozisyonda bebeğin gazını çıkartmak gerekiyor.

Beslenme sırasında bebeğin rengini ve hareketlerini gözlemlemek önemlidir. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembedir bunun haricinde bir farklılık varsa mutlaka doktorunuza başvurun. Eğer beslenme sonrasında bebeğin ağız ve çevresinde morarma gibi durumlar oluşursa beslemeyi bırakmalı ve doktordan yardım alınmalıdır.

Besledikten Sonra

Bebeğin beslendikten sonra sağa sola yatırılması gerekiyor.

Bebeğin başının vücudu ile birlikte %10 civarında dikleştirilmesi fayda sağlayacaktır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)