Gerçekten Alışveriş Hastasımısınız

Gerçekten Alışveriş Hastasımısınız

Alışveriş hastalığı, kişinin kontrolsüz bir biçimde ihtiyacı olmayan bir şeyi sürekli bir şekilde almasıdır. Çoğu insan alışveriş yapmayı sever. Alışveriş yapmak bir çok psikolojik hastalığın tedavisinde dahi hastalara önerilen bir rahatlama biçimidir. Aşırıya kaçmadığı halde bu anlattıklarımız hastalık olarak nitelendirilmez.

Hastalığın tıp dilindeki adı oniomanidir. Oniomani cinsiyet ayırt etmeksizin kadın ve erkekte görülebilir. Modern dünyanın tüketim toplumlarında daha fazla görülmeye başlanan bu hastalığın tarihi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Topluma sürekli ihtiyaç dışı ürünleri almayı söyleyen medya, arkadaş vb. çevreler kişinin kendisinde bulunan alışveriş isteğini de körüklemektedir. İndirim adı altında yapılan kampanyalar, taksit seçenekleri ve kredi kartları, kişinin ihtiyacı dışında alışveriş yapmasını daha da teşvik etmektedir.

Alışveriş hastalığının altında sosyal ilişkilerde ki problemler, ailevi problemler, mutsuzluk ve doyumsuzluk vardır.

Kişiler, yaşadığı olayları unutmak ve daha mutlu olmak için alışveriş yapmaktadır. Bastırılmış duygular, depresyon durumları ve gelecek kaygıları da alışveriş hastalığına yol açan bir başka etmendir. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde ki mutsuz bir evliliği olan bayanların çoğu, ilişkilerinde bulamadıkları mutluluğu alışveriş yaparak sağlamaktadır.

Alışveriş hastalığına sahip çoğu bireyin dolabında etiketi dahi çıkarılmamış ürünler bulabilirsiniz. Çoğu ürün birkaç sefer kullanılarak bir köşeye atılmıştır. Çünkü bu hastalığa sahip olan bireylerde amaç, alınan ürüne sahip olmak ve kullanmak değildir. Bu, alışveriş hastalığına sahip kişiler için anlatılamayacak kadar büyük bir hazdır. Ancak ne kadar alışveriş yapılırsa yapılsın, hiçbir şey alışveriş hastalığına sahip bireyi tatmin etmeyecektir.

Alışveriş tabi ki de yapılmalı, ama aşırıya kaçılmadan, bir bağımlılık halini almadan yapılmalı. Siz de alışveriş hastalığına yakalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurarak doktor kontrolünde tedavi olun. Alışveriş hayatın bir parçası olsun, kendisi değil.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)