Lucid Rüya Nedir? Nasıl Kontrol Edilir ve Teknikleri Nelerdir?

Lucid Rüya Nedir? Nasıl Kontrol Edilir ve Teknikleri Nelerdir?

Lucid rüya kişinin rüya halindeyken bilincinin kapanmaması durumudur. Pek çok kişinin bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yaşayabileceği lucid rüya hali düş görülürken düşte olduğunun farkında olmak anlamına da gelmektedir. Lucid rüya halinde kişi rüyayı şekillendirebilir, gerçek üstü ve normal hayatta yaşayamayacağı tecrübeleri bu şekilde yaşayabilir.

Lucid Rüya Nedir?

Bilincin kapanmadığı farkındalık halinin devam ettiği rüyalar görme durumuna lucid rüya durumu denir. Bilimsel olarak Frederick Van Eden adlı bilim adamı tarafından kanıtlanmış ve literatüre geçmiştir. Lucid rüya sırasında kişi düş gördüğünü bilir ve hayal âlemini buna göre yaşayabilir.  Lucid rüyanın bir ileri aşaması astral seyahattir ve lucid rüya astral seyahat ile karıştırılsa da farklı durumlardır. Kişi başarılı bir biçimde lucid rüya aşamasına geçerse rüyalarında pek çok deneyimi gerçekmişçesine yaşayabilir. Rüyada olan kişinin uyanmamaya gayret göstermesi ve lucid rüya görmek için uyumadan önce kendini koşullanması gerekir.

Nasıl Kontrol Edilir?

Düş görme sırasında olayların gerçek olmadığını ve kişinin uykuda olduğunu anladığı an lucid rüya durumuna geçilmiş demektir. Bu durumda rüyadan uyanmamayı kişinin kendi kendine telkin etmesi ve rüyasını oluşturması ile lucid rüyalar kontrol edilir. Telkin yöntemi psikolojik olarak kişiye pek çok farklı deneyimi yaşatabilmektedir. Kişi eğer rüyadan çıkmamayı başarabilirse lucid rüya kontrol edilebilir ve kişinin kendi tasarladığı rüyayı yaşaması mümkün olur.

Teknikleri Nelerdir?

Lucid rüyaya dalma metotlarından başlıcası kişinin kendini bu rüyaya hazırlamasıdır. Uykuya geçiş evresinde lucid rüya görme isteği zihinde tekrar tekrar düşünülmeli ve bilinçaltı bu şekilde koşullanmalıdır. Ayrıca günlük yaşantıda ve rüyada kişinin kendi belirlediği bir soruyu sıkça düşünmesi rüya gerçek ayrımı yapabilmesi için gereklidir. Örneğin her kırmızı rengin görüldüğünde ben rüyada mıyım sorusu sorularak günlük hayatta bunu alışkanlık haline getirmek ardından rüyadayken de bu soruyu sorup kendini ufak bir sarsma hareketi ile tartmak rüya içinde bulunulduğunun anlaşılmasını sağlayabilir. Eğer rüya içinde olunduğu düşünülürse uçmak ya da olağanüstü bir iş yapmak işten bile olmayacaktır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)