Baklava Örneği Örgü Modelleri

Baklava Örneği Örgü Modelleri

Sık kullanılan ve güzel bir model olan baklava örneği örgü modelleri bir çok örgü işinde rahatlıkla kullanılabilen bir modeldir. Her tür ipte kendini gösterebilen baklava örgü modelleri, iri desenli model arayanlar için birebirdir. Her türlü kazak, çeket, hırka, yelek gibi örgülerde sıklıkla tercih edilen modelin yapımı da oldukça basittir.

Baklava Örneği Modeli

Örgüde baklava modeli için bir kaç sıra düz ya da haroşa örülür. Modele başlanacağı sıra da ilk altı ilmek ters örülür, sonraki sekiz ilmek ise düz örülerek sıra tamamlanır. Arka yüze geçilince ön taraftan ters örülen altı ilmek düz, düz örülen sekiz ilmek ise ters örülerek sıra tamamlanır. Üçüncü sırada ise altı ters işlenmiş olan ilmeğin üç tanesi sağ şişe çaprazlanır. Bir ilmek de iç tarafa alınır. Diğer üç ilmek de sol tarafa çaprazlanır, bu işlem ara ilmekler sekiz tane olana kadar yapılarak baklava açılır. Sonra tersine işlenerek ilmekler içe doğru kaydırılır. Bu işlem de tepede üçer ilme yan yana gelene kadar yapılır. Tepede tekrar altı ilmek ters örülerek baklava dilimi tamamlanır.

Ajurlu Baklava Modeli

Model için 10 ve katlarını ayarlanır ve ölçülere kenar ilmekler eklenmelidir. Örneğe 5 ilmek kalana kadar örülür ve ortada sağa yatacak şekilde iki ilmek kesilir. Şişe iki dolama yapılır ve sola iki ilmek kesilir. Düz örülerek kenar ilmeği örülür. Diğer sırada ilmekler geldiği yönde örülür. Ortada dolanan ilmekler iki ilmek olarak biri arkadan alınır ve örülür. Sonraki sırada ortaya gelip sağa kesim yapılır. 1 artırılarak sola kesilir ve kalan ilmeler düz olarak örülür.​​​ Üst sırada ​​​​​ters olanlar ters, düz olanlar düz örülür. Düz ilmekler bitene kadar kesme ve artırma işlemi bu şeklinde devam eder. İlmekler bitince içe doğru kesme işlemi başlar; bir dola bir kes ve dola şeklinde devam eder. Dışta kesme işlemine içte devam edilir ve ilmekler bitene kadar devam edilir. Böylece baklava modelinin biri açılıp biri kapanacaktır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)