Gebelikte Kasık ve Karın Ağrısı Sebepleri

Gebelikte Kasık ve Karın Ağrısı Sebepleri

Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde kasık ve karın ağrıları çok sık görülmektedir. Bu nedenle birçok anne adayı telaşa kapılabilir. Ancak gebelik dönemiyle değişen vücut yapısında ağrılar görülmesi son derece doğaldır. Ağrılar çok nadir olarak ciddi bir sorundan kaynaklı olmaktadır. Tek başına ağrı genellikle olumsuz bir durumu ifade etmez.

  • Rahim Büyümesi Ağrı Yapar mı?

Gebelikte ilk üç ay rahimde oluşan büyüme anne adayında kasık ağrısı olarak hissedilir. Rahim ve bebek büyürken yumurtalıkların olduğu kısımda ağrı hissedilebilmektedir. Kasık ağrısı bıçak gibi keskin olup aniden gelebileceği gibi hafif seyredip aralıksız devam edebilir.

  • İdrar Yolu Enfeksiyonu Olabilir mi?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu çok sık görülmektedir. Enfeksiyon mesane bölgesinde olduğundan kasıklarda ve karında ağrı hissine sebep olabilir. Ağrıyla birlikte idrar yaparken yanma, ağrı gibi belirtiler hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gebelikte Karın Ağrısı Sorunları

  • Sindirim Sorunları ve Karın Ağrısı

Gebelikte özellikle ikinci dönemde sindirim sistemini etkileyen değişiklikler olmaktadır. Bağırsaklar toparlanarak biraz daha arkaya çekilir ve büyüyen rahme yer açılır. Bu değişiklik birçok nedenden karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısı kasık bölgesine de vurabilir.

  • Düşükte Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı olunca akla ilk gelen düşüktür ama ağrılar neticesinde düşük çok az görülmektedir. Düşükten söz edebilmek için dayanılmaz bir ağrı, kanama, karında boşluk hissi gibi diğer belirtiler göz ardı edilmemelidir.

  • Gebeliğin Son Döneminde Karın Ağrıları

Gebeliğin son döneminde görülen karın ve kasık ağrıları, doğuma işaret edebileceği gibi yalancı sancı denen ağrılardan da olabilir. Yalancı sancılarla, gerçek doğum sancılarının ayırt edilmesi çok önemlidir. Gebelikte özellikle son zamanlarda görülen ağrılara önem verilmelidir. Özellikle erken doğum riski olanlar bu konuda daha hassas olmalıdır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)