Ovulasyon Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ovulasyon Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ovulasyon testi; Bireyin yumurtlama döneminde olup olmadığını gösteren bir testtir. Yumurtlama işleminin olup olmadığı test ile anlaşılır. Ovulasyon testi için adet sürecini iyi bilmek gerekir. Normal kabul edilen süre adette 28 gündür.

Test için uygun süre 11.gün olarak kabul edilir. Ovulasyon Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Bu test vücuttaki LH hormonunun mevcudiyetini tespit etmekte kullanılır. Yumurtlama süreci hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılır.

LH hormonu vücutta yumurtanın gelişim sürecinde çok etkin rol oynar. LH hormonun vücutta salgılanması ile birlikte 24 saatten sonra yumurtlama süreci başlar.

Ovulasyon Tanımı

Ovülasyon, kadınların en gelişmiş yumurtalarının, döllenmeye hazır hale geldiği bir süreç olarak tanımlanır. Gebelik isteyenler, bu süreci iyi takıp etmesi gerekir. Gebelik meydana gelmesi için ovulasyon sürecini takip edip, bu dönemlerde cinsel birliktelik yaşanması gebelik oluşumunu olumlu olarak etkileyecektir. Gebelik için şans artacaktır.

Ovulasyon döneminde Ne Gibi Değişiklikler Yaşanır?

Yaşanan değişlikler şöyle sıralamak mümkündür;

  • Meme hassasiyetleri görülür
  • Karnın alt bölgesinde sancılar meydana gelir.
  • Vücut ısısında bazen artış yaşanır.
  • Cinsel istekte artışlar gözlenir.
  • Vajinal salgısı artar.

Ancak bu bahsedilen değişiklikler, bazı kişilerde görmek mümkün olmayabilir. Düzenli bir ay döngüsü olmayanlar için bazen bunlardan bahsetmek mümkün değildir.

 

Ovulasyon Testini Kullanma Şekli

Ovulasyon testi, bir bakıma gebelik testine benzerlik gösterir. Bir kaç damla İdrar ile bu kontrol yapılır. Paket içindeki damlalık kullanılarak yapılır. Sonra çıkan sonuç değerlendirilir. Aynı eczaneden alınıp evde yapılan gebelik testine benzerlik göstermektedir. Damlatma işlemi ardına 5 dakika gibi bir süre beklenir. Çubuk üstünde yumurtanın oluşuna bağlı olarak tek veya çift çizgi şeklinde çıkar.

  • Eğer çubuk üstünde çift çizgi var ise; Bu çizgiler kadının yumurtlama sürecinde olduğunu gösterir. Ayrıca gebelik isteyenler için ise; korunma olmadan yaşanan cinsel birliktelik ile hamile kalma şansını artırır.
  • Eğer çubuk üstünde tek çizgi var ise ya da oluşan ikinci çizgi çok silik ise; Bu da kadının yumurtlama sürecine girmediğini gösterir. Ayrıca gebelik oluşması için ise şansın az olduğunu gösterir.

Çubuk üzerindeki kontrolün en geç 5 dakika içinde değerlendirilmesi gerekir. Çünkü vakit ilerledikçe çıkan tek çizgi değişebilir. Çift çizgi olarak gözükebilir. Bu sonuçta yanıltıcı olabilir. Doğruyu yansıtmaz.

Bunun dışında dijital ovulasyon testleri de bulunmaktadır. Bir kaç damla idrardan sonra, ekranda çizgi değil de, onun yerine değişik logolar görünür. Mesela; LH hormonu artışta ise, ekranda gülen yüz simgesi görülür. İşaretlerin manası kullanma kılavuzunda belirtilmiştir. Kullanma kılavuzu yol gösterici olmaktadır.

Ovulasyon kontrolünü, yumurtlama sürecinin olduğu dönemlerde 5 gün boyunca yapılması daha doğru sonuç verecektir. Böylece yumurtlamanın en çok olduğu günün tespiti yapılabilir. Kullanılan Sigara, alkol ve ya başka ilaçlar yapılan uygulamanın sonucunu etkilemez. Fakat aşırı sıvı tüketimi sonuç üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle uygulamayı yapmadan en az 1 saat kadar önce sıvı alımını sınırlandırmak gerekir.

Ovulasyon testleri bazen idrar değil de tükürük ile de yapılmaktadır. Fakat bu yöntem çok tercih edilen bir yöntem değildir. Ve sonuç bakımdan da doğruluk seviyesi düşüktür. O nedenle çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Ovulasyon Testi Satın Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ovulasyon testi alıp uygulamak isteyen kişiler, kendilerine en yakın olan bir eczaneye gitmeleri yeterli olacaktır. Birçok ovulasyon testi vardır. Değişik markalarda ovulasyon testleri mevcuttur. Eczaneye danışarak, size almanızı önerdiği en uygun yumurtlama testini alıp uygulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ