Menopoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Menopoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğurganlığın son bulduğu dönem olan menopoz, kadınlarda çeşitli ruhsal ve hormonal dengelerin değişmesinden kaynaklı aşırı kilo alımlarına sebep olmaktadır. Menopoz döneminde olan kadınların birçoğunda aşırı kilo alımı ve vücutta yağlanma meydana gelmiştir. Bu dönemde beslenme alışkanlıkları değişerek kişinin hızlı bir şekilde kilo alması kaçınılmaz olabilmektedir.

Vücuda yerleşmiş olan kiloların menopoz döneminde artarak obeziteye sebep olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden kadınlar menopoz döneminde beslenmelerine daha dikkatli yaklaşmaları gerekmektedir. Vücudun önceki döneme oranla daha ağır işlediği göz önünde bulundurularak sağlıklı bir beslenme biçimine geçilmesi gereksiz kilo alımlarını engelleyebilir.

Menopoz döneminde tüketilmesi gerekenler

Menopoz döneminde kadınlarda kemik erimesi başlangıcında olacağından bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Kemik yapısını destekleyen süt ürünleri menopoz dönemindeki kadınlarda oldukça yardımcı olan gıdalar arasında yer almaktadır.

Menopozda beslenme kadınlar için son derece önemlidir. Alınan gıdalardan vücudun değişimleri söz konusu olurken sağlık bakımından da beslenmeye özen göstermek gerekmektedir. Menopozda yine D vitamini önemli vitaminlerden biridir. Beslenme alışkanlıklarını şekillendirerek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

Menopoz döneminde zararlı yiyecekler

Tuzlu beslenme her yaş grubunda zararlıdır. Fakat menopoz döneminde buna özellikle dikkat edilmesi gerekir. Tuz ve şekeri beslenmenizde uzak tutmanızda fayda var. Özellikle tuzlu beslenme idrar yolu ile kalsiyumun vücuttan atılmasına sebep olur. Bu yüzden tuz miktarını azaltmanızda fayda var. Şeker ise vücutta depolanmaya başlar ve buda zamanla kilo alımına sebep olacaktır.

Menopozda beslenme alışkanlıklarında proteini azaltmanızda fayda var. Aşırı protein alımı böbreklerde çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Uygun ve doğru biçimde vücuda alınması gereken vitaminleri ve mineralleri alırsanız sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.

Özellikle kilo alımına dikkat ederek sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz. Beslenmede aşırıya kaçmak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)