Boğaz Ağrısına ve Ses Kısıklığına İyi Gelen Kür Tarifi

Boğaz Ağrısına ve Ses Kısıklığına İyi Gelen Kür Tarifi

Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi basit bir gribal enfeksiyonunda belirtisi olabilir. Alerji, reflü ve boğazda bulunan bazı kitleler ses kısıklığına neden olabilir. Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için tıbbi tedavinin yanı sıra boğaz ağrısı ve ses kısıklığı kür tarifi de uygulanabilir. Öncelikle ses kısıklığı ve boğaz ağrısının altında yatan neden bulunup tedavi edilmelidir. Evde kendinizin yapacağı bazı kürler ile tedaviye destek olabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Ve Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Bazı meslek gruplarında, özellikle sesini kullanan kişilerde sıklıkla karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Kış aylarında gribal enfeksiyonların artmasıyla beraber daha yoğun sıklıkta görülür. Reflü ses kısıklığının bir diğer nedenidir. Mide içeriği asitli olduğu için reflü durumunda ses tellerine zarar verir ve ses kısıklığı oluşur. Özellikle öğretmenlerde kronik faranjit ses kısıklığının en büyük nedenidir.

Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı neden göre tedavi edilir. Bazı ilaçlar tedavide başarı sağlamaktadır. Genellikle ağrı kesici ve grip ilaçları kullanılır. Günlük alınan boğaz pastilleri de çözüm sağlayabilir. Onun dışında yemek saatleri ve alışkanlıklarında değişiklik yapmak da reflü açısından olumlu sonuç verir. Gece yatarken asla yemek yemeyin ve yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yemeyi kesin. Bol ılık bitki çayı için. Boğazı tahriş edecek gıdalardan ve içeceklerden uzak durun.

Boğaz Ağrısı Ve Ses Kısıklığı Bitkisel Tedavisi

Kış ayları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla karşılaşılan bu sağlık sorununa evde yapacağınız bazı yöntemler ile çözüm bulmanız mümkündür. Bol bol sebze meyve tüketin. Özellikle karaturpun içini oyun ve içine bal doldurun, en altına küçük bir delik açın. Daha sonra damlayarak biriken karışımı tüketin, çok faydasını göreceksiniz. Kerevizi rendeleyin, içine bir miktar koyun sütü ilave edin ve öylece tüketin. Yemeklerinizde acı biber tüketmeye özen gösterin. Acı biber ses tellerini açma etkisine sahiptir. Bu kürlerin dışında bol sıvı tüketin ve meyveyi sofranızdan eksik etmeyin.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Sağlıklı Yaşam 5 sene

    Boğaz ağrısının en büyük nedeni kış aylarında ortamın nemsiz kalması. Yeterince havalandırılan ve nemli olması sağlanan ortamda çok fazla boğaz ağrısı yaşamazsınız. Tabii altta yatan neden bir enfeksiyon değilse.