Kolesterolü Azaltmanın Yolları

Kolesterolü Azaltmanın Yolları

Kolesterol, çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biridir. İnsan sağlığını ciddi derecede etkileyen kolesterol, belli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman kontrol altına alınamayabilir. Bu nedenle kolesterolü dengede tutmak çok önemlidir. Bunun için nasıl bir beslenme düzeni uygulamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan omega-3 bileşenleri içeren balık, ceviz ve semiz otu gibi besinlerin tüketimine önem verilmelidir.

Bunun yanı sıra kolesterol düşürücü ilaçlarla benzer etkiye sahip olan prebiyotik ve prebiyotik besinler bol miktarda tüketilmelidir. Bu besinlerin başında ise yoğurt, ayran ve kefir vardır. Özellikle de yoğurt, antibiyotik bir özellik taşır. Bu besinlerden tükettiğiniz zaman kolesterolünüzü azaltabilmeniz mümkündür.

Kötü Kolesterolü Evde Nasıl Düşürebiliriz?

Kötü kolesterolü düşürmenin en iyi yolu sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizdir. Özellikle de sağlıklı beslenmek, bu hususta büyük bir rol oynar. Sağlıklı gıdalar ile beslenip, hayvansal kökenli gıdalardan uzak durmak gerekir. Kolesterolün başlıca dostu rafine şekerdir. Bundan dolayı rafine şekeri hayatınızdan çıkarmanız önemlidir. Sağlıksız gıdalarla beslenmeye devam ettikçe kolesterolü düşürebilmeniz imkansızdır. Evde kolesterolü düşürmek istiyorsanız, bir kase yoğurt sizin için yeterli olacaktır.

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Çok Su İçmek Kolesterolü Düşürür Mü?

Günde litre sıcak su içmek ve günde 1 saat yürüyüş yapmak kolesterolü düşüren uygulama olur. Bunun yanı sıra mideniz dolu bir şekilde yatağa yatmanız, kolesterol açısından hiç iyi olmaz. Bu nedenle uyumadan önce yemek yememelisiniz. Midenizin boş olması, kolesterolünüzün düşmesi açısından önemlidir.

Kolesterolü En Hızlı Ne Düşürür?

Kolesterolü hızlı bir şekilde düşüren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zeytinyağı
  • Pancar
  • Kuşkonmaz
  • Bamya
  • Havuç
  • Patlıcan
  • Yeşil fasulye
  • Karnabahar

Gibi besinler, kolesterol düşürme konusunda çok iyidirler. Verilen sebzeleri özellikle de buharda pişirdiğiniz zaman safra asidini bağlarlar. Bu durumda kolesterolünüz düşmeye başlar. Sağlıklı yaşam için her daim sağlıklı besinleri tüketmek gerekir.

Kötü Kolesterolü Nasıl Yok Ederiz?

Kötü kolesterolü tamamen yok etmek, sadece sizin elinizdedir. Yaşam koşullarınız ve beslenme düzeniniz, bu hususta önemli birer etkendirler. Kötü kolesterolü yok edebilmek için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, lif tüketimine ağırlık vermektir. Ardından kilo vermeniz ve protein almanız gerekir.

Sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmalısınız. Bol bol egzersiz yaparak kendinizi dinç tutmalısınız. Düşük karbonhidratlı beslenme düzeni oluşturmalısınız. Besin takviyeleri almalısınız. Bunları yaptığınız sürece kötü kolesterolden kurtulmanız mümkün olur. Aksi halde kolesterol, diğer sağlık problemlerinin ortaya çıkmalarına da sebep olabilir.

UYARI : Buradaki yazı sadece doktor kontrolünde ve onayında yapılmalıdır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)