Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım

Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım

Hemen her annenin endişe ettiği konulardan biri de çocukların yemek yememesi en önemli sorunları arasında yer alır. Dolayısıyla çocuğunun yemek yememesi annelerin huzursuzluğuna neden olur. Bu yüzden Qkadın ekibi olarak çocuklardaki iştahsızlık nedenleri ve çözümleri üzerine araştırmalarımızı sizlerle paylaşıyoruz. En çok sorulan soruları ve cevaplarını yazımızın devamında soru cevap olarak öğrenebilirsiniz.

  • Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım? Yapmanız gereken ilk şey endişe etmemenizdir. Siz çocuğunuza yemek yedirmek için işi ne kadar çok inada bindirirseniz, çocuğunuz da tepki olarak daha çok inat edecektir. Bu yüzden çocuğa yemek yedirmek için yapılması gerekenler arasındaki ilk hareket çocuğu bu konuda sıkmamaktır.
  • Çocuğum yemekten önce abur cubur tüketiyor; bu durum tamamen çocuğunuza uygulayacağınız disiplinle çözülecektir. Eğer çocuğunuz yemekten önce atıştırmalık tüketmekte ısrar ediyor ve ağlama krizlerine giriyorsa; kesinlikle kararlı bir şekilde kızmadan sakince buna izin vermeyeceğinizi belirtin. Bu tutum sürene dek, sakinliğinizi korumalı ve sadece bu şekilde izin vermeyeceğinizi belirtmelisiniz.
  • Yemekten sonra verilecek ödüller; yemekten sonra çocuğunuzun istediği birkaç atıştırmalık yiyeceklerden tüketebileceklerini söyleyebilirsiniz. Fakat ödüllendirme metodunu alışkanlık haline getirmesine izin vermeyerek, bu tutumu haftanın 3-4 günü için uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde çocuğunuz yapması gereken her doğru için rüşvet istemeyi adet haline getirebilir.
  • Tüm gün hiçbir şey yemedi ve hala acıkmadığını söylüyor; annelerin en çok karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Anne, çocuğunun hiçbir şey yemediğini düşünebilir. Bu düşünce şekli annelerin çocuklarının daha çok yemeli düşüncesinden doğabilir. Gün boyunca çocuğunuzun hiçbir şey yemediğini bir kez daha gözden geçirin. Çocuk, gün boyunca mutlaka bir şeyler yemiş olmalıdır. Annelik içgüdüsünü bir kenara koymalı ve çocuğunuzun sizin kadar yiyemeyeceğini unutmamalısınız.
  • Yemekleri süsleyerek çocuklarınızın ilgisini çekebilirsiniz;birkaç çeşit sebze ve kahvaltılık yiyeceklerle sevimli bir yemek hazırlayarak çocukların yemeğe karşı ilgisini pozitif olarak değiştirebilirsiniz. Bunun için yaratıcılığını kullanmanız yeterli olacaktır. Son olarak çocuğunuz tüm bunlara rağmen yemek yemeyi red ediyorsa, altta yatan bir hastalık habercisi olabilir. Bu yüzden uzman bir hekimden yardım almanızı Qkadın ekibi olarak tavsiye ederiz.
CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Senem Küçük 6 sene

    Yeğenimde iştahsızlık var ve bu durumu çocuğun dersleri ile ilgili baskıya bağlıyoruz, ailesi dersleri konusunda çocuğu çok sıkıyor ve en çok sevdiği yemekleri yemekten bile uzaklaştı ne yapacağımızı bilemiyoruz.