Mide Yanmasını Reflü Nasıl Geçer

Mide Yanmasını Reflü Nasıl Geçer

Öncelikle mide yanması neden olur? Mide yanması farklı sebeplerden oluşabilir. Ağır ve karışık yemekler yediğinizde oluşabileceği gibi, aşırı asidik yemekler yediğinizde de baş gösterebilir. Acılı, ağır baharatlı yiyecekler, midede oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, mide ülseri, safra kesesi ameliyatları, stres mide yanmasının başlıca etkenleridir.

Aşırı mide asidi üreten bir mide de yanma oluşumu kaçınılmazdır. Bir diğer deyişle mideden yemek borusuna doğru nüks eden asitler mide ekşimesini oluşturur. Asidin yemek borusuna tırmanması olayı daha çok reflü hastası olan kişilerde görülür. Öte yandan ülser hastalarında parçalanması ve sindirimi zor olan gıdalar midedeki asit oranını yükselteceğinden mide de oluşan yaralarda yanma görülür.

Mide Yanması Hızla Nasıl Geçer ?

1 – Reçetesiz satılan çiğneme tabletleri, anti asit gibi ilaçlarla mide yangısını hızlıca bastırabilirsiniz.

2 – Yine mide yangısını azaltmak için bitkisel çayların gücünden de yararlanabilirsiniz.

Örneğin kekik çayı, zencefil çayı gibi bitki çayları bu konuda endikedir.

3 – Aşırı yemenin oluşturduğu mide gazlarıyla karışık mide ekşimelerinde karbonatlı su hazırlayarak içebilirsiniz. Fakat bu yöntemi mide sağlığı açısından sık kullanmamanız önerilir.

4 – Aloevera bitkisinin suyunu her yemek öncesi yarım bardak tükettiğinizde mide ekşimeleriniz dinecektir.

5 – Sakız çiğnemek mide asitlerini dindirerek hazmı kolaylaştırır

6 – Gerçek bal olmak suretiyle tükettiğiniz bir tatlı kaşığı kadar balı her gün düzenli olarak tükettiğinizde mide yanmalarınızın geçtiğine şahit olabilirsiniz.

7 – Çeneyi yukarı kaldırarak uyumak mide ekşimelerini dindirir

8 – Muz ve elma gibi lifli ve posalı meyveler yiyerek de mide yangılarının önüne geçebilirsiniz.

9 – Papatya çayı mide asidini önler

10 – Yediklerinize özen gösterdiğinizde mide yanması gibi bir rahatsızlıkla karşılaşmazsınız.

Mide Yangılarını Önlemek İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

Örneğin kahve, et, glutenli gıdalar sindirimi zor ürünler olduğundan mide asidi salgısını da güçlendirmektedir. Midenizin aşırı hassas olduğunu düşünüyorsanız bu gibi gıdalardan az tüketmelisiniz.

Akşam yemeğinden sonra 2 – 3 saat geçirmeden uykuya dalmamalısınız. Eğer yemeği fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız başınızın altını dolgulu yastıklarla destekleyin ve baş kısmınızı mutlaka yukarıda tutarak uyuyun.

Bazen mide yanmaları midede biriken aşırı gaz nedeniyle oluşur. Bu gibi bir durumda dik oturarak midenizden aşağıya doğru hafif dairesel masajlar yaparak gazlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yine hafif bir yürüyüşte bu duruma iyi gelecektir.

Hardal yediğinizde mide asidiniz azalır, ph seviyesi yüksek olan sıvı içeceklerden sütün bir yudumu bile mide yanmanızı engelleyecektir.

 

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)