Kilo Vermek İçin Tüketebileceğiniz Kuruyemişler

Kilo Vermek İçin Tüketebileceğiniz Kuruyemişler

Kilo birçok insanın en büyük problemlerinden birisi haline gelmiş durumda. Günümüzde fast – food sektör artışına bağlı olarak kilo almada artmış durumda. Erkeklerde kilo problemi % 20, Bayanlarda % 41 ve çocuklarda % 30 olarak tespit edilmiştir.

Kilo Alma Nedenleri

  1. Sağlıksız ve düzensiz beslenme
  2. Hormonal nedenler
  3. Genetik nedenler
  4. Anemi yani kansızlık hastalığı
  5. Bazı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar
  6. Alkol, uyuşturucu, kötü yaşam tarzı gibi birçok neden sıralanabilir.

Kilo verme konusunda insanlar oldukça zorlanmakta. Bunun en başlıca nedeni yanlış bilgiden kaynaklanmaktadır. İnsanlar arasında ” az yemek yersen zayıflarsın ” gibi bir söylem vardır. Oysaki bu yanlıştır az değil dikkatli ve yeterli beslenilmesi gerekmektedir.

Paketli gıdalardan uzak durulmalı, yağlı ve karbonhidratı fazla olan yiyecekler tüketilmemelidir. Protein içeren besinler tüketin. Sebze ve meyve her öğünde size eşlik etsin ve tabi ki su içmeyi asla ihmal etmeyin. Yemek yeme alışkanlığınızı düzeltip bunun yanına haftanın 3 günüde spor eklerseniz kilo vermemek için herhangi bir nedeniniz kalmaz.

Vitamin deposu olarak bilinen kuruyemişler ise hem sağlığımız hem de cildimiz ve saçlarımız için tüketmemiz gereken besinler içinde yer alır. Kuruyemişlerin kilo verdirme özelliği; düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde tokluk hissi vermektedir. Buda daha az yemek yiyip kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Zayıflamaya Yardımcı Kuruyemişler

1) Fındık

Fındık içerisinde B ve E vitamini bulunmaktadır. Tam bir kalsiyum ve magnezyum deposudur. Fındık kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunmasına rağmen hergün bir avuç tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

2) Kestane

İçerisinde yüksek oranda lif ve demir bulunmaktadır. Kestane sindirim sistemine yardımcı olduğundan dolayı diyet yapanlar için tercih sebebidir. Kestane magnezyum açısından da zengin bir besin olduğundan kan sağlığını da korumaktadır.

3) Badem

Badem E vitamini açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Tokluk hissi verdiği için tüketilen bir kuruyemiştir. Sindirim sistemine yardımcı olan badem aynı zaman da kalp sağlığı içinde oldukça önemlidir.

4) Ceviz

Antioksidan açısından zengin olan ceviz kolesterollüde düşürmeye yardımcı bir kuruyemiştir. Şeklin beyine benzetildiği için beyin sağlığına iyi geldiği söylenmektedir. Tokluk hissi verdiği için tercih edilen ceviz aynı zamanda cilt içinde sağlıklıdır.

5) Sarı Leblebi

Leblebiler sindirim sistemine iyi gelmektedir. Mide sağlığı için oldukça önemli bir kuruyemiştir.

6) Yer Fıstığı ve Yer kabuğu

İçerisinde bol protein barındırmaktadırlar aynı zamanda yer fıstığı ve yer kabuğunun böbreklere iyi geldiği tespit edilmiştir.

Hangi Öğünlerde Tüketilmeli

Kuruyemişlerin özellikle akşamları tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Fakat kahvaltılarda da farklı tariflerin içerisine konulup tüketilmeye başlandı. Günümüzde kuruyemiş tüketimi artmış durumdadır. Marketlerde, pazarlarda, aktarlarda her yerde taze kuruyemiş bulma imkanı mevcuttur.

Kuruyemişlerin sayısız faydaları vardır. Yalnızca kilo vermeye değil her şeye iyi gelmektedir. Bu yüzden de olabildiğince sık tüketelim.

Bütün bunlara rağmen hala kilo veremiyorsanız ve kilonuz obezite sınırındaysa mutlaka uzman bir hekim ya da diyetisyene başvurun. Unutmayın kilo her şeyin sebebidir. Bütün hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden bedeninizi sevin ve ona iyi davranın.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)