Kilo Verdikten Sonra Cilt Sarkması Nasıl Önlenir

Kilo Verdikten Sonra Cilt Sarkması Nasıl Önlenir

Kilo vermek uzun ve zor bir yolculuktur. İnce bir vücut için günlük programlar, diyet sınırlandırmaları ve sosyal yaşamdan fedakarlıklar yapmak zorunda kalırsınız. Ancak kilo verdikten sonra bile önceki görünümümüzü bize sürekli hatırlatan bazı işaretleri üzerimizde taşırız. Kilo vermeyle birlikte cilt sarkması ve gevşek cilt ortaya çıkar. Bu da çoğunlukla bikinilerimizin en büyük düşmanıdır. Neyse ki kilo kaybettikten sonra cilt sarkmasını önlemenin birçok yolu blunmaktadır.

 • Hızlı kilo vermeyin
Hızlı kilo vermek cildin yumuşamasına neden olur. Temel olarak cildimiz bir miktar elastikliğe sahiptir. Kilo aldığımızda ya da verdiğimizde cildimiz genişleyerek veya büzülerek bu değişikliklere ayak uydurmaya çalışır. Ancak kilo değişimleri kısa sürede çok miktarda gerçekleşirse dış dokumuz buna yeterince ayak uyduramayabilir. Bunun sonucunda göbek, kol gibi bölgelerde sarkma gerçekleşir. Bunu önlemek için haftada en fazla 1 kilo vermek uygundur.

 • Egzersiz yapmayı unutmayın

Egzersiz kilo verme sürecinin en önemli bileşenidir. Ancak çoğu kişi bunu ihmal eder ve yalnızca beslenme programındaki değişikliklere odaklanır. Maalesef bu büyük bir hatadır, Egzersiz kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra cildi elastik ve esnek tutar. Bu da sarkmaların oluşma olasılığını azaltır. Haftanın en az 5-6 günü 45 dakika boyunca egzersiz yapmalısınız.

 • Güç arttırıcı antrenmanlar yapın

Ağırlık kaldırma gibi güç arttırıcı elemanlar kasların oluşumuna yardımcı olur. Ancak çoğu kişi güç arttırıcı egzersizlerin kilo aldırdığı gibi yanlış bir düşünceye sahiptir ama bu kesinlikle doğru değildir. Doğru bir beslenme programıyla birlikte ağırlık egzersizleri vücudunuzu ve cildinizi güçlendirir. Cildinizi destekleyen kaslarla birlikte vücudunuz sıkılaşır ve sertleşir. Böylece sarkmalar önlenir.

 • Yeterince su için

Vücudun susuz kalması cildin esnekliğini azaltır. Özellikle yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde vücudun susuz kalma ihtimali yüksektir. Vücudunuzun ve cildinizin ihtiyacı olan suyu albilmesi için günde en az 8-10 bardak su içiniz. Unutmayın, kahve ve çay su yerine geçmez. Alkol ise size sadece su kaybettirir.

 • Vücut masajı yaptırın

Basit vücut masajı kilo verme faaliyetlerinin önemli bir yardımcısıdır. Masajla birlikte cilt, kolajen ve elastin sayısının arttırılmasına yönelik uyarılır. Haftada 1-2 kez vücut masajı yaptırabilirsiniz. Cildinize E vitamini depolayacak kakao yağını masaj sırasında kullanabilirsiniz. Ayrıca vücudunuza günlük olarak normal bir loson uygulayın. Bu losyon masajı cildinizin güçlü ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (12)
 • comment-avatar
  sezen kerem 7 sene

  Fit in Class üyeliği ile yaklaşık 3 aydır yoga ve pilates yapıyorum. Yoga kesinlikle duruşunuzu düzeltiyor. Düzelen duruş ile de zaten beden yapınız da farklılaşıyor. Pilates ile de zayıflamadan ziyade sıkılaşma kesinlikle mevcut. Beden rahatlığının yanında içsel bir huzur yakalamak da çok güzel yoga ve pilatesi öneririm.

 • comment-avatar
  Aylin Karasu 7 sene

  Yaklaşık 15 kilo kadar kilo verdim ve cildimde ciddi sarkmalar oldu. Bunu nasıl toparlarım diye araştırırken reformer pilatesin bu konuda etkili olduğunu öğrendim. Sporcard.com üzerinden uygun fiyatlara özel hoca eşliğinde reformer pilates dersi alıyorum ve daha 3 derse gitmeme rağmen etkisi baya farkedilir düzeyde.

 • comment-avatar
  meltem günel 6 sene

  Kilo verme işini spor salonuyla beraber yaparsanız sarkma yaşamazsınız. Ben denedim özel aletler işime çok yaradı özellikle açma – germe aletleri.

 • comment-avatar
  rümeysa 6 sene

  Kilo verme kısmı güzel ama sarkmalar gerçekten insanı strese sokuyor. Eşimle ilişkide bile sorun yaşadım ben beğenmedi beni ama düzelttim.

 • comment-avatar
  aslı 6 sene

  Kilo verebilsek kalanı mesele değil ya ama bakalım. Biraz boğazımı tutmam gerek ne bulsam yer oldum bu durum sıkıntı.

 • comment-avatar
  buket 6 sene

  ben baya kilo verdim ama sarkma olmadı. önemli olan sporla desteklemek.

 • comment-avatar
  beyzanur 6 sene

  ben epey zayıfladım ama sarkma oldu mecbur salonlara düştüm. başında beaber gitseydim keşke.

 • comment-avatar
  ayşen 6 sene

  olabilecek en kötü şey bence sarkmalar. umarım bende zayıflarken yaşamam.

 • comment-avatar
  irem 6 sene

  Ben diyet konusunda tereddütleri olan birisiyim zira bu sarkma işi korkutuyor. Ancak yazınızla bilinçlendim gönül rahatlığıyla farklı şeyler deneyebilirim.

 • comment-avatar
  aylin 6 sene

  Diyetin en güzel yöntemi düzgün bir sporla destekleyince olanıdır. Sporsuz diyetle sarkma ihtimali yüksektir.

 • comment-avatar
  betül 6 sene

  Diyeti yaparken doğru uyup sporu da elden bırakmayan bir insan kolay kolay sarkma sorunu yaşamıyor. Haftada 3 kilo verirken bile sarkmadım.

 • comment-avatar
  bircan 6 sene

  Kilo verme işi meşakatli olsa da aslında en iyisi fazla kilolardan kurtulmaktır. Sarkmadan kilo vermek içinse spor salonu desteği çok fazla işe yarıyor bana göre.