Kapadokya’da Nerelere Gidilir, Nerede Gezilir?

Kapadokya’da Nerelere Gidilir, Nerede Gezilir?

Kapadokya, büyülü havası ve mistik yapısıyla dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğimiz kadar farklı güzellikler sergileyen, Nevşehir sınırları içinde yer alan en güzel yerlerden biri… Kapadokya’ya gidildiğinde; Ürgüp, Göreme Avanos, gibi turistik olan Nevşehir beldelerini gezip görmeden gelmek olmaz. Henüz; Peri bacaları, mağaralar, yeraltı şehirlerinden söz etmedik bile…

Nevşehir’de Gidilecek Yerler

Yumuşak dokulu Kapadokya bölgesi; Hasandağı ve Erciyes dağlarından püsküren lavların oluşturduğu kayalıklar nedeniyle insanoğlunun kayalara şekil verebileceği yumuşaklıktaki bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle Kapadokya’ya gittiğinizde sıra dışı bir dokuyla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Aşağıdaysa Kapadokya’nın görülmeye değer en güzel beldelerini bulabileceksiniz.

İşte Kapadokya’ya Gidildiğinde Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Avanos,  Ihlara Vadisi, Ürgüp, Göreme, Kaymaklı (Derinkuyu) bu listenin başında gelebilecek olan en güzel yerlerdendir. Zira Zelve Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Ürgüp-Göreme, Ihlara vadisi gibi yöreler,  turistik beldeleri ve yer altı mağaralarıyla gözlere büyük bir ziyafet yaşatacak ogüzelliklere sahiptir. Şayet amacınız tarihte etkileyici bir yolculuğa çıkmak ve yörenin etkili dokusunu görmekse, Nevşehir’in merkezinde konaklayarak tüm bu güzellikleri görebilirsiniz.

Kapadokya’da Gidilecek Yerler

Avanos Ve Çanakçılık

Avanos; el sanatları ile ünlü olan Avanos, özellikle çanakçılığın geliştiği bir beldedir. Hikayesi Hititlere dayanır ve çanakçılık neredeyse Avanos’ta babadan oğula geçen bir zanaat gibidir.  İsterseniz burada herhangi bir çamur atölyesine girerek ve çamur reyonun başına geçerek kendi çanağınızı bile tasarlayabiliyorsunuz.

Temenni Tepesi; Temenni tepesine çıkarak, müthiş manzarası eşliğinde çay ve kahve keyfi yapabilir ve burada en güzel Nevşehir fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Nevşehir’e gittiğinizde elbetteki görmeniz gereken yerlerden biri de müzeler olacatır. Kendinize ait bir müze kartı edindiğinizde burada bulunan müzeleri çok daha uygun fiyatlara gezebilirsiniz.Örneğin Göreme Açık Hava Müzesi, bu müzelerin başlıcasıdır.

Uçhisar Kalesi; bölgede bulunan en eski ve önemli yapılarındandır.  Nevşehir’in en tepe noktasında konuçlanırken, kuşbakışı harika bir manzara sunar.

Sallanan Köprü; Kızılırmak nehrinin geçtiği bu  kısımda Sallanan Köprü yer alır. Salıncak gibi sallanan tasarımıyla aeta turistlerin salıncak gibi kullandıkları ve neşeli dakikalar geçirdikleri bir köprü tam da burada yer alıyor.

Yeraltı Şehri; Nevşehir’e gdildiğinde elbette yörenin en gizemli ve mistik yapısını yer altı şehirleri oluşturur. Yer yer sular altına gömülmüş olan bu gizemli, loş ve tarihi yer altı şehirlerini mutlaka gezip görmenizi öneririz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    canlı tv 6 yıl

    Yaz ve tatilin gelmesiyle birlikte kapadokya ya gitmeyi düşünüyorum ailemle biraz tereddüteydim fakat bu yazı bloğunuz okuyunca kararımı kesin kıldım çok güzel kısa ve özgü olmuş teşekkürler