Hamilelik Dönemi ve Sonrasında Vajinal Akıntı Problemi

Hamilelik Dönemi ve Sonrasında Vajinal Akıntı Problemi

Kadınlarda gebelik döneminin en büyük sorunlarından biri de vajinal akıntıdır. Bir diğer ismi lökore olan vajinal akıntı beyaz ve kokulu bir akıntıdır. Gebelik ile birlikte kadının vücudunda görülen hormonel değişimlerin yaptığı etki ile oluşan bu akıntı gebeliğin belli dönemlerinde artabilir, daha önce sizler için hazırladığımız buradaki yazıdan da faydalanabilirsiniz.

Konumuza gelecek olursak..

Doğum sonrası da görülebilen bu akıntı, miktar ve süre bakımından gebelik sırasında görülen akıntı ile farklılıklar gösterebilir. İlk başta kanlı olan bu akıntı daha sonra rengi açılarak kahverengi olur. Gebelik sonrası yaklaşık 8 hafta sonunda da vajinal akıntı durmuş olur. Aşırı derecede ve sürekli akan vajinal akıntı, vajinal enfeksiyon belirtisi olarak gösterilebilir.

Vajinal akıntının kadın vücudunda ki miktarı ve şiddetine göre uygulanabilecek tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. İlk başta gebeliğe bağlı olarak oluşan akıntıyı önlemek için ped kullanabilirsiniz. Bunun dışında vajinal enfeksiyon riskine karşı pamuklu iç çamaşırı kullanarak, bol ve sizi rahat hissettirecek giysiler giyerek ve duş alırken vajinanıza su tutmayarak önlem alabilirsiniz.

Vajinal akıntıya karşı alacağınız önlemler dışında devam eden sorunlarınız olduğu takdirde, sorunun doktor kontrolünde tedavi edilmesi önerilir. Eğer sürekli mide bulantısı ve şiddetli kusma, karın ağrısı ve ateş, vajinada yanma, kızarıklık, kaşıntı, kötü kokulu bir akıntı, yeşil ve sarı renklerinde oluşan akıntı ve kan ile birlikte gelen akıntı gibi şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Gebelik sırasında yukarıda sayılan şikayetler için doktorunuza başvurmanız durumunda daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirip, daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Doğum sonrası ise akıntınız durmazsa, gün içerisinde sık sık ped değiştirirseniz, karın ağrısı, yüksek ateş ve kanla beraber gelen akıntı gibi şikayetleriniz varsa doktora başvurup durumunuza uygun bir tedavi yöntemi uygulamasını isteyebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)