Güneş Kremi Neden Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Güneş Kremi Neden Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Güneş ışınlarının insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz etkileri de bulunuyor. Çünkü güneşin zararlı ışınlarının çok sayıda farklı sağlık sorununa neden olduğu biliniyor. Bu sağlık sorunları arasında en yaygın olanların başında ise cilt kanseri geliyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının bu etkilerinden korunmanın tek yolu etkin bir güneş kremi kullanmaktır.

Güneş kremlerinin özelliği ise güneşin sağlığa zarar veren ultraviyole ışınlarını emiyor olmasıdır. Aynı zamanda bu ışınların bir kısmını yansıtıyor ve bu sayede güneşten kaynaklanan cilt kanseri riskini minimum seviyeye çekiyor.

Bununla birlikte ciltte güneş yanığı oluşması gibi riskleri de ortadan kaldırdığını eklemek gerekir. Özellikle iklim krizi ile birlikte güneş kremlerinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirtmeliyiz. Bu sayede gün geçtikçe daha fazla sayıda kişi düzenli olarak güneş kremi kullanıyor ve bu sayede güneşin cildine vereceği zararları önleyebiliyor.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Güneş kremi ne işe yarar sorusunun da yanıtı olan güneş kremi faydaları konusunda ön plana çıkanları hemen sizlere aktaralım.

UVA ve UVB Işınlarından Koruyor!

Güneşin en zararlı ışınları olan UVA ve UVB’den korunmanın yolu özel olarak formüle edilen güneş kremlerini kullanmaktır. Eğer bu kremler kullanılmadan güneşin bu zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalınırsa ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Güneş kremleri ise güneşin bu zararlı ışınlarını yansıtma özelliğine sahiptir. Böylelikle söz konusu sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Sadece güneşin UVA ve UVB ışınlarından koruyor olması bile tek başına bu kremleri kullanmak için yeterli bir nedendir.

Foto Yaşlanmayı Durduruyor!

Öncelikle cildin temelde 3 katmandan oluştuğunu belirtelim. Bu katmanlar şöyledir;

  • Epidermis
  • Dermis
  • Hipodermis

Cildin pürüzsüz olmasından sorumlu olan tabaka dermistir çünkü bu tabaka elastin, kolajen ile proteinler içerir. Güneşin zararlı ışınları ise özellikle dermis tabakasında yer alan proteinlere ciddi zararlar verebiliyor. Eğer düzenli bir şekilde etkin bir güneş kremi kullanılırsa bu tabakanın güneşin zararlı ışınlarından korunması mümkün olacaktır. Bu da foto yaşlanmanı durdurabilmek anlamına gelir. Elbette cildin yaşlanma süreci devam eder ancak bu sürecin hızlanmasını durdurmak güneş kremleri ile mümkün olabiliyor.

Güneş Yanığını Önlüyor!

Güneş kremlerinin en önemli faydalarından biri de güneş yanıklarını önleyebiliyor olmasıdır. Özellikle sıcak yaz aylarında ciltte güneş kaynaklı yanık oluşması son derece kolaylaştı. Dolayısıyla istisnasız her yaştan insanın güneşe çıkmadan önce güneş kremleri ile cildini koruma altına alması gerekiyor. Bu sayede güneş yanıkları önlenebilir ve ciltte yanık izi kalmasının da önüne geçilebilir.

Güneş Lekeleriyle Mücadeleye Destek Oluyor!

Cilt lekeleri herkes için önemli bir kozmetik sorundur. En inatçı cilt lekelerinin başında ise güneş lekeleri geliyor. Düzenli olarak güneş kreminin kullanılması durumunda mevcut güneş lekelerinin en azından hafif düzeyde olanlarını yok etmek mümkün olabiliyor. Bunun uzun bir süreci gerektirdiğini belirtmeliyiz. Kısa zamanda bir sonuç beklememek gerekir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneş kremlerini yanlış şekilde kullanmak, yukarıda sıraladığımız tüm bu faydalardan mahrum kalmak anlamına gelir. Bu nedenle güneş kremi nasıl kullanılması sorusunu herkes için önemlidir. Öncelikle güneşe çıkmadan hemen önce değil, en az 20 dakika önce güneş kreminin sürülmesi gerektiğini belirtelim. Çok ince bir tabaka halinde sürmek de yanlıştır. Bunun yerine kalın bir tabaka halinde sürülmesi, etkin bir şekilde koruma sağlayabilmesi açısından önem taşıyor.

Eğer gün boyunca cildiniz güneşe maruz kalacaksa sadece sabahları bir kere güneş kremi sürmek yeterli değildir. Gün içerisinde mutlaka belirli aralıklarla kremi yenilemeniz gerekir. Bununla birlikte terlemiş olmak durumunda da güneş kreminin akabileceğini unutmamalısınız. Dolayısıyla mutlaka terleme ya da duş alma sonrasında güneş kremini yeniden sürmenizin önemli olduğunu altını çizelim. Ayrıca güneş kreminin 3 saatte bir mutlaka yenilenmesi gerektiğini de ekleyelim.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de güneş kreminin SPF oranıdır. SPF olarak adlandırılan ise güneş kreminin güneşe karşı koruma oranını ifade eder. Eğer güneşte geçilecek süre uzunsa yüksek SPF oranına sahip olan güneş kremlerine yönelmelisiniz. En az 50 SPF olmasına dikkat edin. Bu SPF oranına sahip olan güneş kremleri güneşin zararlı ışınlarını % 98 oranına kadar filtreleyebiliyor.

Çocuklar İçin Güneş Kremi Kullanılmalı mı?

Elbette sıraladığımız zararlar çocuklar için de geçerlidir ve bu nedenle çocuklar için de mutlaka güneş kreminin kullanılması gerekir. Çocuklar için kullanacağınız güneş kremini çok daha titiz bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Bu nedenle SPF 50+ olan güneş kremlerine yönelmeniz en doğru tercih olacaktır. Hem çocuklar hem de bebekler için rahatlıkla kullanabileceğiniz güneş kremi çeşitlerini ise Mustela internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Bebeklerin doğumundan sonra güvenle kullanılabilecek olan ve onların hassas cildi ile uyumlu olan bebek güneş kremi çeşitleri, bu sitede detaylıca incelenebilir. Ne gibi etkilerinin olduğu ya da içeriği hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Mustafa 7 ay

    Merhaba, yazınız için teşekkürler. Güneş kremi kullanımının cilt kanseri riskini azalttığını biliyoruz. Peki, güneş kremini her mevsim kullanmalı mıyız? Örneğin, kış aylarında da kullanmak gerekiyor mu?