Göz Altı Morluklarından Nasıl Kurtulabilirim

Bay bayan fark etmeksizin hemen herkesin sorunlarından biri olan göz altı morlukları çoğu zaman çözüm bulunamayan problemler arasında sayılmaktadır. Özellikle bayanların yüzlerce lira ödediği göz altı kapatıcıları bir süre sonra cilt sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Gözlerin altının mor olmasının birbirinden farklı nedenleri olabilir. Çoğu zaman uykusuzluk ve yorgunluk belirtisi olan bu morluklar, nadiren de olsa kan hastalığı belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle göz altı morluğu için herhangi bir müdahalede bulunmadan önce gerekli testlerin yaptırılması gerekmektedir. Basit bir cilt sorunu olduğuna karar verildikten sonra birkaç püf nokta ile morluklarınızdan kurtulmanız mümkündür.

Göz Altı Morlukların Tedavisi İçin Ne Yapılır

  • Patates Dilimleri ile Göz Altı Morlukları Tedavisi

Gözlerinizin altında ortaya çıkan morluklar özellikle makyajsızken rahatsız edici görünebilir. Bakımsız ve agresif bir görünüm kazanmanıza neden olan bu durum patates dilimleri ile son bulabilmektedir. Patatesin bileşenleri sayesinde göz dinlenmekte, gözeneklerin de kan dağılımı daha rahat şekilde sağlanmaktadır. Yalnızca göz altı morlukları için değil göz altı torbaları için de patates dilimleri işe yaramaktadır.

Patatesleri yıkayıp kabuklarını soymadan kalın kalın dilimleyin. Daha sonra gözlerinizin tamamını kaplayacak genişlikte olanları gözünüzün üstüne yerleştirin. Yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile gözlerinizi temizleyin.

  • Soğuk Süt ile Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morluklarına en etkili çözümü sunan yöntemlerden biri de soğuk süttür. Soğuk süt ile yaklaşık 15 gün içinde morluklardan kurtulmanız mümkündür. Geniş pamuk parçacıklarını soğuk süte batırıp daha sonra gözlerinizin üzerine kapatmalısınız. Gözlerinizin dinlenmesi için yaklaşık 2 saat kadar gözlerinizde bekletmelisiniz. Hem göz altı morluklarına ham de göz çevresinde yer alan kırışıklıklara iyi gelecektir. Yeterince bekledikten sonra soğuk su ile yıkamalısınız.

  • Nane Yaprağı ile Göz Altı Morlukları Tedavisi

Gözlerinizin altında morarma olmaya başladığında vakit kaybetmeden müdahale etmelisiniz. Neyi yanlış yapıyorsanız aynı şekilde devam ederseniz morluk koyulaşacak ve yayılacaktır. Bunun önüne geçmek için kullanabileceğiniz ürünlerden biri de nane yaprağıdır. Nane, içinde bulunan etkenler sayesinde göz çevresinde duyarlılığı arttıracak, sinir uçlarınızı uyaracaktır.

Geniş nane yapraklarını morarma olan noktalara yerleştirmeli daha sonra 20 dakika bekletmelisiniz. Bekletme işlemi sona erdiğinde temiz nemli bir pamukla silmelisiniz. Gözlerinizin açık olmaması önemlidir. Aksi halde yanmaya neden olabilir. Nane yaprağı uygulamasını morarma son bulana dek günde 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Buz Küpleri ile Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morluklarınız yeterince uyarılmamaktan morarıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken soğuk temastır. Buz küplerini hazırladıktan sonra temiz bir mendilin içerisine koyup göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Gözlerinizin altları tamamen iyileşene dek gün içinde 2 kez uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Buz uygulamak istemeyenler içinse en ideal soğuk temas, kaşıkla yapılmaktadır. Gözlerinizin üzerine buzlukta beklettiğiniz kaşığın tersini yerleştirmeli, ısınana kadar bekletmelisiniz. Bu yöntem de buz kadar etkili olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. yazınızda çok güzel noktalara değinmişsiniz. bu göz altı morlukları herkesin belası resmen ya. inanın bazı yöntemler daha iyi olsada ilerde önlem alınmaz ise bu morluklar ve siyahlıklar kalıcı olabilir. o yüzden derim ki kendinize hep dikkat edin.

  2. Günlük olarak göz altlarıma patates uygulaması yapıyorum ama bu uygulama kısa süreli bir bakım oluyor malesef kalıcı olarak bir çözüm bulamıyorum, bence daha kalıcı göz altı morluk çözümleri uygulanmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here