Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Gebelikte Çatı Kemiği Eklemde Ayrılması Ve Ağrı

Gebelikte Çatı Kemiği Eklemde Ayrılması Ve Ağrı

Gebelikte çatı kemiği ağrısı çoğunlukla olası olan ağrılardan biridir. Hamileliğin ilk aylarından itibaren çatı kemiğinin genişlemeye başlaması zaman zaman ağrıların tetiklenmesine neden olmaktadır. Bebeğin büyümeye başlaması ile birlikte çatı kemiği ağrısı olası olsa da, bel ve sırt ağrılarına göre daha az ihtimalle görülen ağrı çeşididir.

  • Gebelikte Çatı Kemiğinde Ayrılma Neden Olur?

Gebeliğin onuncu haftasından itibaren gebe bayanların vücudunda relaxin hormonu daha çok salgılanma başlar ve bunun etkisi ile çatı kemiği gevşemeye başlar. Normal doğumun kolay gerçekleşmesi için doğal bir gelişme olan çatı kemiği ayrılması,  gebelik sürecinin sonuna kadar 9 mm kadar açılması normal kabul edilmektedir. 9 mm üzerinde olan çatı kemiği ayrılmaları şiddetli ağrı ve bazı eklem rahatsızlıklarını beraberinde getirmektedir. Şiddetli ağrılar gebe bayanların hareketlerini ciddi ölçüde olumsuz etkiler. Bu nedenle uzun süre dinlenme ve hafif egzersizlerle yaklaşık 2 aylık tedavi sonrasında iyileşme gözlenebilir. Çatı kemiği ayrılmasını tetikleyen unsurlar arasında, anne kanındaki bebeğin iri olması ve fazla sayıda doğum yapmış olmak tetikleyebilir.

  • Çatı Kemiği Ağrısının Nedenleri

Çatı kemiğinde ağrı hissedilmesi, neredeyse her hamile bayanın yaşadığı ağrıların başında gelmektedir. Gebeliğin normal süreci olan çatı kemiğinin ayrılması sonucunda bu tür ağrıların yaşanması normaldir. Ancak bazı gebe bayanlarda bulunan sebepler çatı kemiği ağrılarının aşırı şiddetli yaşanmasına neden olmaktadır. Çatı kemiği ağrısı gebelik süresince yaşanabileceği gibi, doğumun çok sancılı ve zor geçmesi de, çatı kemiğinin fazla ayrılmasına neden olacağı için doğum sonrasında şiddetli ağrıların çekilmesi olasıdır. Riskli gebelik ve doğum öyküleri çatı kemiği ağrılarını tetikleyen başlıca unsurlardan olsa da, daha öncesinde kalça ve pelvik bölgesine kaza ve travma geçirmiş olmak da, doğum sırasında bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri