Ergen Kız Çocuklarına Nasıl Davranılır

Ergen Kız Çocuklarına Nasıl Davranılır

Ergenlik çağı, gençlerin sürekli olarak anne – babalarını sorguladıkları bir dönemdir. Çocuklar bunu yapmak istemeseler de içlerindeki doğal dürtü onları bu sorgulamaya iter. Bu döneme kadar her şeyini babası, özellikle de annesiyle konuşan kız çocukları artık her şeyi kız arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecektir.

Bu dönemde kendine güveni artan genç kızlar, anne ve babalarıyla çatışarak keskin tartışmalara girebilir. Bu gibi zamanlarda anne ve babaların yapabileceği en büyük yanlış ise yeni yetişmekte ve kendini keşfetmekte aynı zamanda da kişiliğini kazanmakta olan genç kıza ‘sen daha bir çocuksun’ ya da yerine göre ‘artık büyüdün koca bir kız oldun’ diye cevap vererek negatif ikilemler yaratmak olacaktır.

Ergenlik dönemine girmiş ve iniş çıkışlar yaşayan gençler karşısında uygulamanız gereken tutum; sınır koyucu baskıcı bir ebeveyn olmamak ve anlayış çerçevesi içinde doğru bir örnek olmayı sürdürmek olmalıdır. Sizi sıklıkla eleştiren ve her durumda karşıt düşünebilen bu genç kıza sabırlı ve anlayışlı bir tutumla yaklaşmalısınız.

Kız Çocuklarına Ergenlikle Davranış Şekli

Harçlık ayarlamaları, yanlışlar yaptığında ufak harçlık miktarı cezalandırmaları uygulanabileceği gibi eve gidiş – geliş saatleri baskı yapılmadan belirlenebilir örneğin. Ama tüm bunları aşırı baskı yapmadan belirlemelisiniz. Zira bu gibi zamanlarda çok kısıtlama yaptığınızda ters tepki yaratabilir, diğer taraftan çok serbest bıraktığınızda da arkadaşlarından aşırı etkiler alabilir.

Bu durumda yeni bir birey olarak gelişen ve gerçek karakteriyle karşınıza çıkmakta bocalanan kız çocuğunuzun isteklerine hem kulak vermeli, hem de sınırları siz belirlemelisiniz. En önemlisi de sık sık onunla konuşmalı ve fikrini almalısınız.

Bırakın sizden farklı olan düşüncelerini özgürce ve rahatlıkla ortaya koyabilsin. Bu sayede olayları gizleyeceğine içinde kopan fırtınalardan haberdar olabilirsiniz. Her ne olursa olsun kendi fikirlerinizle ona baskı yapmamanız gerektiğini ve ona engel teşkil etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.  Şayet size sık sık uç noktalarda yeni yeni fikirlerle geliyorsa, zarar görebileceği konusunda bu olgulara açıklık getirerek onu dizginleyebilirsiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Melis 5 ay

    Merhaba, makalenin içeriği gerçekten değerli ve bilgilendirici. Ancak benim bazı sorularım var. Ergen kız çocuklarının davranışlarından bahsedilmiş ancak ergenlik döneminde nasıl davranışlar sergilememiz gerektiğiyle ilgili daha fazla bilgi verilebilir mi? Ayrıca, ergenlik dönemine geçişte kız çocuklarıyla nasıl iletişim kurmak önemlidir? Teşekkürler.