Doğal Dudak Bakımı Nasıl Yapılır

Doğal Dudak Bakımı Nasıl Yapılır

Söz konusu makyaj olunca dudaklar her zaman önde gelir. Çeşit çeşit rujlarla renklendirilen dudaklar, yüz makyajının en önemli yerini oluşturur. Fakat çoğu zaman dudaklara yapılacak bakım ihmal edilir. Oysaki dudaklar, vücutta, belki de en çok bakıma ihtiyaç duyan yerlerden biridir. Nasıl ki vücudunuz güneşten, hava değişikliklerinden, hava kirliliğinden etkileniyorsa dudaklarınız da etkilenir. Hasar görerek çatlamalar meydana gelebilir, rengi soluklaşabilir. Bu sebeple dudak bakımını göz ardı etmemeniz gerekir.

Yumuşak ve Pembe Dudaklar İçin Dudak Bakımı İhmal Edilmemelidir

Özellikle kış mevsiminde dudaklarda görülen en büyük sorun, kurumalara bağlı olarak çatlamaların ortaya çıkmasıdır. Konuşmaları dahi zorlaştıran bu durum, görüntü olarak da pek iç açıcı değildir. Bu durumu yapacağınız düzenli dudak bakımıyla aşmanız çok kolay. Daha pembemsi, parlak, yumuşak dudaklara sahip olmanız mümkün. Üstelik bunun için öyle çok fazla para ve zaman harcamanıza da gerek yok. Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem ile siz de sağlıklı dudaklara kolayca sahip olabilirsiniz.

Dudak Bakımından Etkili Yöntemler

Dudakların istenilen parlaklıkta, renkte olması için öncelikle sağlıklı olması gerekir. Vücudun her bölümünde olduğu gibi, ancak sağlıklı olan güzeldir. Bu da sadece makyaj ürünleriyle ya da cerrahi işlemlerle yapılacak bir şey değildir. Hem bazen ruj gibi kozmetik ürünler sadece var olan sorunu gizler. Siz, gizlemeyi değil, onarmayı tercih ederseniz kozmetik ürünü bile daha güzel görünecektir.

Vücudun en hassas yerlerinden biri olan dudaklar, günlük olarak bakım görmeye muhtaçtır. Nasıl ki her gün cildinizi temizliyor, arındırıyor, tonik kullanıyor ve nemlendiriyorsanız dudaklarınıza da bir rutin belirlemelisiniz. Çünkü yüzünüzü ortaya çıkaran dudaklarınızın ayrıca bir özeni görmesi hiç de fena olmaz. Hem bu bakım rutini oturduğunda göreceksiniz ki makyajınız hiç bu kadar kusursuz olmayacak.

Dudaklarınıza bakım yapılmadığında karşınıza çıkacak ilk sorun elbette kuruması, çatlaması olacaktır. Dudak yüzeyinde sık sık meydana gelen bu çatlamalar tabii ki can da acıtacaktır. Gülerken, konuşurken zorlamalar yaratacak, hatta en ufak bir harekette kanamalar bile meydana gelebilecektir. Bu sebeple dudağın ihtiyacı olan besin, nem düzenli olarak verilmelidir. Peki, bunun için neler yapılabilir?

Dudak Peeling’i Etkili Bir Yöntem

Cilt bakımının en önemli adımlarından birinin peeling yapmak olduğunu biliyoruz. Cildi arındıran, kirden, yağdan uzaklaştıran bu işlemi dudaklar için de uygulamak gerekir. Dudaklarınıza yapacağınız peeling ile dudak yüzeyinde bulunan ölü hücrelerden kurtulursunuz. Bazılarının dudakları sık çatladığı için kabuklanma oluşur. Bu kabuklanmalar soyulduğunda yaralar meydana gelir. İşte dudaklarınıza yapacağınız peeling ile bu sorundan da kurtulmuş olursunuz. Ölü hücreler atılır, daha sağlıklı bir dudağa sahip olursunuz. Tabii bu işlemi yaparken cildinize uyguladığınız peeling ile karıştırmamanız gerekir. Çünkü dudaklar, cilde göre çok daha hassastır. İşlemi yaparken oldukça nazik olmalısınız. Dudak peeling maskelerini kullanabilirsiniz.

Dudaklarınıza Masaj Yapın

Evet, yanlış okumadınız; dudaklarınıza masaj yapın. Masaj denildiğinde belki en son bile akla gelmeyecek yer, eminiz ki dudaklardır. Hâlbuki dudakların da masaj ihtiyacı vardır. Çünkü masaj, kan dolaşımını arttır. Ve bu, en doğal dudak bakımıdır. Üstelik maddi anlamda sizi zorlayacak bir tarafı da yok. Günde sadece 5-10 dakikanızı ayırarak siz de dudaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırabilir, dudaklarınızın parlak, canlı görünmesine yardım edebilirsiniz. Eğer tek başına yeterli olmadığını düşünürseniz Hindistan cevizi yağından destek alabilirsiniz. Böylece bir yandan kan dolaşımı hızlanırken diğer yandan kullandığınız yağ ile dudaklarınızın kaybettiği besine de kavuşur.

Dudak Balzamı İyi Bir Yardımcıdır

Nem, dudakların en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Nemsiz dudaklar, her zaman çatlamaya, yaralanmaya mahkûmdur. Dudaklarınız için yapacağınız ilk şey belki de nemlendirmek olmalıdır. Bunu yapabilmenizde dudak balzamları sen iyi yardımcınız olacaktır. Evde, dışarıda fark etmez, her an her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz bu dudak balzamı, dudaklarınızı koruyacak, istediği nemi almasına olanak sağlayacaktır. Özellikle de dudaklarınızın çok fazla kurumaya meyilli ise dudak balzamı hayatınızın önemli bir parçası olmalıdır. Dudak balzamlarının bu kadar faydalı olmasının nedeni, Hindistan cevizi yağı, shea yağı, badem yağı gibi besleyici yağlarla zenginleştirilmiş olmasıdır. Vücudun her yerine iyi gelen bu yağlar, dudaklarınızı da mevsimsel hava koşullarından koruyacak, kirden uzak tutacaktır.

Toksinlerden Uzak Durun

Gün içinde herkes birçok ortama giriyor; okula, işe gidiyor. Bu esnada elbette cildimiz de birtakım etkilerin altına giriyor. Hava kirliliği, is, kimyasallar karşı karşıya kalınan zararlı etkilerden birkaçı. Bu gibi durumlar aslında yoğun bir şekilde toksik maddelere maruz kaldığınız anlamına gelir. Cildiniz gibi dudaklarınız da bundan etkilenir. Bu zararlı maddelere maruz kalan dudak, rengini kaybeder, soluklaşır. Koyu bir renk alarak istemediğiniz bir görüntü yakalamanıza neden olur.

Dudaklarınızı toksinlerden korumak istiyorsanız yukarıda saydığımız gibi durumlardan uzak durmanız gerekir. Tabii bu çok mümkün gibi görünmese de elinizden geldiğinde dikkat etmeli ve dudak bakım ürünleriyle bu durumu desteklemelisiniz.

Zararlı Etkilerden Önleyici Ürünler Kullanın

Çoğu kadın ruj seçimini özenle yapar. Rengine, dokusuna dikkat ettiği gibi dudaklarına ne oranda iyi gelip gelmeyeceğini de inceler. Fakat her ne kadar dudaklarınıza iyi geleceğinden emin olsanız da her zaman bir şüphe payı bırakmanız faydanıza olabilir. Dudaklarınızın olası kötü etkilere maruz kalmasını istemiyorsanız rujunu sürmeden önce koruyucu kullanabilirsiniz. Makyajdan hemen önce kullanacağınız bu koruyucu ile dudaklarınız besin değerini kaybetmemiş olacak, sağlıklı kalacaktır. Bu koruyucu ne olabilir? Elbette besin değeri yüksek yağlar; Hindistan cevizi yağı bunlardan biri. Rujunuzu sürmeden önce tercih ettiğiniz bir yağı, dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu kadar kolay! Artık dudaklarınız kullandığın rujun içinde bulunan kimyasal ürünlerden korunur haldedir.

Ve Bol Su Tüketin

Yeterli su tüketmemek vücuda nasıl iyi gelmiyorsa dudaklar için de aynı durum geçerli. Dudaklar da çatlamaya meyilli olduğu için bol su tüketmeniz iyi gelecektir. Hem su tüketmek, olan en doğal dudak bakım yöntemlerindendir. İhtiyaç duyduğu neme kavuşan dudaklarınız daha dolgun ve parlak bir renk alacaktır. Eğer canlı bir gülüşe sahip olmak istiyor ve sağlıklı yaşamı elden bırakmak istemiyorsanız su tüketiminize her zaman dikkat etmelisiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)