Diriliş Bitkisi Nedir Neye Yarar ve Nasıl Kullanılır

Diriliş Bitkisi Nedir Neye Yarar ve Nasıl Kullanılır

Diriliş otu bit tür çöl bitkisi olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca sağ kalabilen bu bitki susuz olarak yaşayabilmektedir. Bu bitkinin yaprakları kahverengi renginde olur, kendi içerisine doğru kıvrılır ve top haline dönüşmektedir.

Kuraklık olan bölgelerde yetişen bu bitki rüzgar estiğinde topraktan ayrılır ve sürüklenir. Topraktan ayrılan bu bitki ne kadar kurumuş olsa bile yine de suya girdiğinde kendini açarak yaşam belirtisi gösterir.

Diriliş Bitkisinin Özellikleri Nelerdir? 

Diriliş bitkisi yetiştiği kurak bölgeler nedeniyle ölü şekilde görülse bile suya girdiği anda yeşil bir renge dönerek açılma sağlamaktadır. Çöl bitkisi olan diriliş otuna kesinlikle çok su verilmemektedir.

Diriliş otunun Islak olan halindeyken dumanı emer ve bulunduğu ortamda nemlendirme özelliği vardır. Bununla beraber olduğu ortamlarda böcekleri uzak tutar. Bu bitkiyi evlerimizde bulundurmamız iyi olur.

Diriliş Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Çöl bitkisi olan diriliş otu bitkisi ilaç olarak kullanımı bulunmaktadır. Diriliş bitkisinin faydaları şunlardır:

 • Soğuk algınlığı
 • Boğaz ağrıları
 • Doğum sancıları
 • İdrar kaçırmaya
 • Bakteri ve mikropları yok etmede
 • Ağız yaralarının giderilmesinde

Geçmiş zamanlarda daha çok kullanılan bu bitki artık günümüzde de oldukça fazla kullanımı vardır.

Diriliş Bitkisi Neye İyi Gelir

Diriliş Bitkisi Neye Yarar?

Diriliş bitkisi yararları arasında birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların daha fazla kullanmaları tavsiye edilmektedir. Kadınsal hormonlarda artış sağlayan bu bitki günümüzde oldukça çok kullanılmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınların bu otun suyundan her akşam tüketmeleri uygun olacaktır.

Diriliş Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Diriliş bitkisini çok fazla tüketiminin yapılması uygun bulunmamıştır. Doğru şekilde kullanılan bu bitkinin sağlık açısından faydaları bulunur. Adet sancısı çeken hastaların suyunu içerek sancılarının azalması mümkündür. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların bellerine bu otu bağlamaları uygun görülmüştür. Bu bitkinin doğum sancılarını da azalttığı belirtilmiştir.

Diriliş Bitkisinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Diriliş bitkisinin ciltte oluşan rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Cilde faydaları şöyledir:

 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller
 • Kızarıklığa iyi gelir
 • Kırışıklığı giderir
 • Kuru ciltleri nemlendirir

Doğal olan bu bitki pamuk yardımı ile sivilcelerin ve siyah noktaların üzerine sürülür ve biraz bekledikten sonra yıkanırsa ciltte oluşan bu problem ortadan kalkar. Özellikle gözaltında oluşan morluklara iyi geldiği bilinmektedir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
 • comment-avatar
  Reyhan 2 hafta

  Makalenizde Diriliş Bitkisinin neye yaradığını öğrendim, ancak kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Hangi yöntemlerle kullanılabilir ve nasıl hazırlanır? İlgili bilgileri paylaşabilir misiniz?