Deprem Korkusunu Nasıl Yenebilirim

Deprem Korkusunu Nasıl Yenebilirim
 • Tavsiyeler
 • Ekim 8, 2019 9:20 am | Güncellenme: Mayıs 27, 2024 8:53 pm
 • 0
 • 36
 • A+
  A-

Son zamanlarda ülke gündeminde oldukça yer alan deprem ve depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuz kafalarda büyük bir soru işareti oluşturuyor. Öncelikle deprem nedir, ne şekilde oluşur gibi temel soruların cevaplarının verebilmeli, daha sonrasında ise deprem ile ilgili alınabilecek tüm önlemler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak gerekiyor. Deprem, tanım olarak yer kabuğundaki katmanların kırılarak yer değiştirmesidir.

Bu yer değiştirme sırasında küçük sarsıntılar oluşabileceği gibi büyük sarsıntılarda oluşarak insan hayatını ciddi ölçüde tehlikeye atabilir. Yaşanılan her doğal afet gibi deprem de kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir ve beyinde kalıcı bir korku yaratabilir. Gerek o an yaşanılan panik, korku gerekse daha önce yaşanılan olayların akla gelmesi gibi durumlar, “Deprem korkusunun nasıl yeneceğim?” sorusunu da akla getirebilir.

Deprem Korkusunun Nedenleri Neler Olabilir?

Deprem veya herhangi bir doğal afetten korkmak için yaşamış olmak gerekmez. İzlenilen dizi veya filmler, başka kişiler tarafından anlatılan olaylar ve gün içinde haberlerden duymak bile belirli başlı korku nedenleri arasına girmek için yeterlidir.

Psikiyatri uzmanlarının araştırmalarına göre elbet belli başlı başka nelerde olabilir, bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kişi daha önce sevdikleri kaybettiği bir deprem olayı yaşamış olabilir.
 • Yaşadığı bir deprem olayında yaralanmış olabilir.
 • Daha önce yaşadığı bir deprem olayına hazırlıksız yakalanmış olabilir.
 • Çevresinde deprem sonrasında hayatı olumsuz etkilenmiş insanlar olabilir.
 • Başka nedenlere bağlı panik atak sorununun olması deprem anında sakin kalamayacağını düşündürüyor olabilir.
 • Klostrofobi gibi kapalı alanda kalma korkusu adını verdiğimiz psikolojik fobilerde deprem sonrasında yaşanabilecek olayları düşünmekte deprem korkularının arasına giriyor.

Bu ve bu gibi birçok etken deprem korkusunu meydana getiren etkenler arasında yer alabilir. Travmaya bağlı olan bu korkuların aşılabilmesi başta kişinin kafasında bitebilecek kadar basit ola da bazen kişilerin hayatının etkileyen ve kişinin kendi başına aşamayacağı bir durum haline gelebiliyor. Bu aşamadan sonra kesinlikle uzman tedavisi alınması öneriliyor.

Deprem Korkusunun Belirtileri Nelerdir?

Yaşanabilecek her travmatik olay insan beyninde farklı etkiler bırakabilir ve her bireyde farklı şekilde meydana çıkabilir. Bu kişisel korkular kişinin kendi başına ve aldığı basit önlemler ile atlatılabilecek olsa da bazı durumlar kişinin günlük hayatının olumsuz etkileyerek aşılması zor hale gelen bir olay haline gelebilir.

Herkeste farklılık gösterse de deprem korkusunun kişilerdeki belli başlı belirtileri şunlardır;

 • Uyku düzensizliği veya uyurken sıçrayarak uyanmak
 • Devamlı olarak ağlama isteği
 • Korkudan doğan asabiyet ve küçük olaylara büyük tepki verebilme eğilimi
 • Sürekli deprem hakkında konuşmak
 • Devamlı sarsıntı oluyormuş hissine kapılmak
 • Sürekli panik halinde olarak çevredekileri panik haline sürüklemek
 • Bazı kişilerde evden çıkamamak, asosyalleşmek bazı kişilerde ise eve girememe durumu

Bu ve bunlar gibi birçok neden deprem korkusunun belirtileri arasına girebilir. Belli bir aşamadan sonra bu korkular aşılmadığı takdirde insan hayatı olumsuz etkilenebilir. Kişinin sağlığının bozabilecek olan endişeye bağlı yemek yememe durumu, uyumama durumu günlük hayatta devamlı olarak deprem olacağının düşünerek adapte olamama sorununa bağlı olarak trafikte kaza yapmaktan yolda takılıp düşmeye kadar her türlü soruna neden olabilecek durumlar meydana gelebilir.

Deprem Korkusunu Yenmenin Yolu

Kişi kendi başına hiç bir yardım almadan korktuğu her konuyu kafasında elbette bitirebilir fakat durum kişinin kontrolünden çıkarak günlük hayatının etkileyen büyük bir fobi haline dönüşmüşse bu aşamada uzman desteği almak şart hale gelmiştir.

Kişiler önce kesinlikle böyle bir korkusu olduğunu kabullenmeli ve bu korkuyu yenmek istediğine kendini inandırmalıdır. Öncelikle deprem öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmalı, deprem çantasında neler bulunmalı ve deprem sırasında neler yapılmalı, nasıl davranılmalı gibi belli başlı bilgileri edinmelidir. Bu bilgilere edinmek için her türlü kaynaktan bilgi alınabileceği gibi bilgilendirme seminerlerine de katılmak mümkündür.

Ancak durum kişinin kendi başına halledebileceği ve bilgi edinerek aynı zamanda uygulayarak bile aşamayacağı bir hal aldıysa kesinlikle bir uzman desteği şarttır. Hayatı olumsuz etkileyecek bir hal almadan bir uzman tarafından uygulanacak bütün tedavi yöntemlerine eksiksiz uyarak bu durumdan kurtulmak elbette kişinin kendi isteği ile de mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ