Çift Pirinç Örgü Modelleri

Çift Pirinç Örgü Modelleri

El emeği ve göz nuru ile örülen örgü kazak, süeter, patik, pantolon, atkı ve şapkalar kış aylarında çok severek kullanılır ve sıcacık tutar. Bu kış günü için örülen giysiler için çok renkli ip çeşitleri ve bebe yünü gibi farklı iplerle uyumlu olan modeller kişiden kişiye tercih sebebi olmaktadır. Severek yapılan çift pirinç örgü modelleri tercihler arasında yer alır ve bu model ile örülen ürünler ayrı bir şıklık taşır.

Nasıl Örülür?

Yapacağınız örgü malzemesine göre alınacak ip ve ona uygun şiş seçilir. Şişe geçirilen ilmekler belli bir sıra 1 ters bir düz şeklinde örülerek ürünün alt kısmı lastik haline getirilerek kullanılırken ürüne esneklik kazandırılır. Daha sonra iki düz ilmek iki ters ilmek şeklinde bir sıra gidilir. Tersten başlangıç yönüne aynı şekilde düzün üzerine ters tersin üzerine düz örülerek başa gelinir. İkinci başlangıç sırasında iki düz ilmeğin üzerine ters örgü, iki ters ilmeğin üzerine düz örgü örülerek sıra bu şekilde tamamlanır. Yapılacak ürün bitene kadar bu uygulama uygulanarak örgü bitirilir. Örülecek her üründe bu model kullanılacak ise biraz gevşek örülmesi önerilir.

Her Modele Uygulanır

Yapımı kolay, yıkama aşamalarında deforme olmayan ve uzun süreli kullanımlara uygun bir model olan çift pirinç modelleri örgü örenler tarafından en çok tercih edilen model olmaktadır. Tek ya da çift renkli ipler ile de örülebilir. Ebruli iplerle de örüldüğü zaman farklı bir ambians ortaya çıkar. Bebek yeleklerinde, nene ve dedelere örülen yeleklerde ve gençlere örülen kazaklarda bu model rahatlıkla kullanılabilir.

Örgü örmeye ilk defa başlayacaklar için de rahatlıkla önerilen ve kolay öğretilen, uygulaması kolay olan bu model örgü hobi olarak ya da kazanç elde edilmek için de yapılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ