Kış Aylarında Günlük Cilt Bakım Önerileri

Kış Aylarında Günlük Cilt Bakım Önerileri

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuklar da başlar. Soğuklar sadece bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara sebep olmakla kalmayıp el, ayak, yüz kuruluğuna ve saçlar için nem kaybına sebep olur. Soğuk hava cildin yağını emdiği için, pul pul bir görüntüye ve hatta bazen derin cilt yaralarına sebep olur.

  • Kışın Cildi Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havaların soğuması demek cildin kurumaya başlaması demektir. Yağlı ciltler kurumaya karşı normal ve kuru ciltlere göre daha dayanıklı olmasına rağmen soğuk havalara karşı onlar da pek direnemezler. Cilde dışarıdan nem takviyesi yapmak çok önemlidir. Özellikle kuruyan ve pullaşmaya başlayan bölgelerin bakımı çok hassas bir noktadır. Pullu bir görüntü veren cilt kesinlikle fondöten, pudra gibi maddelerle kapatılmaya çalışılmamalıdır. Bu işlem cildin içindeki nemi daha çok emerek cildi havasız bırakır ve çok daha kötü durumlara sebep olur. Cildin o bölgesi gül suyu gibi doğal bir maddeyle nazikçe temizlenmeli, ardından yağ oranı ve besleyiciliği çok yüksek bir nemlendirici uygulanmalıdır.

Vazelin hem ucuz olması hem de içindeki yağ oranı çokluğu ile harika bir nem sunar. Gece yatarken yüz, dudaklar, el ve ayaklara uygulanan vazelin sabah pamuksu bir sonuç vermektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bol su içimi ve sağlıklı beslenmedir. Kışın insan terlemediği için pek su içmek istemeyebilir ama suyun cilde gerekli nemi vermesi gereklidir. Bu nedenle en az 2 litre su içilmelidir.

  • Sıcak Su Cilde Zarar Verir Mi?

Kışın insanların yaptığı en büyük hatalardan biri aşırı sıcak suda yıkanmaktır. Uzun süren sıcak duş, cildin zar zor biriktirdiği mineral ve vitaminlerin vücuttan atılmasına neden olur. Bu da cildin daha ölü görünmesine ve beslenememesine yol açar. Üstelik sıcak su ve yoğun buhardan çıkmış cilt soğuk havaya karşı daha savunmasız kalır. Bu nedenle mutlaka ılık suda yıkanılmalı ve ıslaklık kuruluğa yol açtığı için banyo sonrası cilt tamamen kurulanmalıdır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar
    Melda Özer 7 ay

    Yazınızda güneş koruyucu kullanmanın da önemli olduğunu ekleyebilirdiniz. Kış aylarında güneş ışınları da zararlı olabilir ve cilt yaşlanmasına sebep olabilir. Bu nedenle, güneş koruyucu kullanımını da cilt bakım rutininin bir parçası yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yine de, makalenizde verdiğiniz öneriler için teşekkür ederim!

  • comment-avatar

    […] Kışın günlük cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi için bağlantıyı grandpashabet giris tıklayabilirsiniz. […]