Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

Artık daha kalabalık bir aile olmaya karar verdiniz ve gebe kalmaya hazırsınız. Peki, nasıl beslenmelisiniz? Hangi gıdalar gebe kalmayı kolaylaştırır? Gebe kalmaya çalışırken hangi gıdalardan uzak durmak gerekir?

Uzmanlar sağlıklı bir beslenmenin doğurganlığı arttırdığı hususunda birleşiyor. Yaptığı bir çalışma neticesinde Harward Üniversitesi, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulandığında gebelik olasılığının %80 oranında arttığını ortaya koymuş.

Peki, hangi gıdalar hamileliği kolaylaştırır?

Hamilelik döneminde azımsanmayacak rolü olan Folik asit içeren besinler ile demir, çinko ve kalsiyum yönünden zengin besinler ve lifli gıdalar, gebe kalmayı kolaylaştıran gıdalar arasında.
Tere, bol demir içeriyor, vücudun direncini arttırıyor ve hormonları çalıştırıyor.
Armut, tüm salgı bezlerini çalıştırma özelliğine sahip.
Karnabahar, içeriğindeki bol bol E vitamini ve cinsiyet hormonu ile cinsel gücü arttırıyor.
Lahana, çiğ yenildiğinde daha çok etkili olan bir vitamin deposu.
Havuç, adeti düzenlerken, bir yandan dayanıklılığı arttırıyor.
Sarımsak, salgı bezlerini çalıştırıyor ve vücudu temizliyor.
Roka, cinsel gücü arttırıyor.
Mercimek, depresyonu önlüyor ve bebeğin anne karnına güçlü tutunmasını sağlıyor.
Kereviz, cinsel faaliyeti arttırıyor, salgı bezlerini çalıştırıyor.
Uskumru, somon gibi Omega 3 yönünden zengin balıkların yağlarının da doğurganlık üzerinde olumlu etkileri var.

Gebe Kalmaya Çalışırken Hangi Besinlerden Uzak Durmalı?

Gebe kalmaya yardımcı bir beslenme programı uygularken, ağırlık vermeniz gereken gebe kalmayı kolaylaştıran gıdalar yanında, tüketimini kısıtlamanız gereken bazı gıdalar da var.

Protein ihtiyacınızı yoğunluklu olarak bitkisel proteinlerden karşılamanız ve hayvansal protein alımını kısıtlamanız gerekir. Nitekim hayvansal protein ağırlıklı beslenen kadınların %39 oranında, yumurtalarının veriminin düştüğü gözlenmiş.
Glisemik indeksi yüksek besinler tüketen kadınların yumurta verimliliklerinin, glisemik indeksi düşük besinler tüketen kadınlara oranla %92 oranında düştüğü de yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bir bilgi. Yani, beyaz pirinç, patates, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratların, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, tam buğday unu gibi besinlerle değiştirilmesi daha uygun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Can Sütçü dedi ki:

    Merhabalar;

    Gebe kalmak için ve gebelik sonrasında beslenme ve gıdalar çok önemli. Ne yazık ki şu an ülkemizde tüm tohumlar ithal ve GDO lu tohumlar. Üretim süreçlerinde de hormon kimyasal gübre ye maruz kalıyorlar. Hem GDO hem Kimyasallar sonucunda bu gıdaların bize gerçekten faydası olup olmamasını sorgulamak gerekiyor. Gebelik düşünen ve gebelik sonrası beslenmede mutlaka organik tarım ürünlerini tüketmenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ