Emziren Kadınlar İçin Kalori Oranları

Emziren Kadınlar İçin Kalori Oranları

Hamilelik süreci bebeğin gelişimi açısından annenin yeterli ve düzenli beslenmesini gerektirdiğinden ve bu dönemde yaşanan hormonal değişimler kilo alımını artırmaktadır. Birçok anne de doğum sonrasında aldığı kiloları geri vermek ister ve kilo verebilmek için çabalar. Ancak doğum sonrasında bu gibi eylemlere yönelmek annelerin sütünü etkileyebilmektedir. Sütünün kesilmemesi için emziren annelerin günlük ne kadar kalori almalı gibi durumlara dikkat etmesi önemlidir.

Emziren Anneler Günlük Ne Kadar Kalori Almalıdır?

Birçok metabolizma ve obezite uzmanına göre genellikle emziren anneler diğer kadınlara göre çok daha fazla kalori harcamaktadır. Emzirmeyen kadınlara kıyasla ortalama 650-750 kalori daha fazla harcayan emziren anneler için bu durum görünüşte iyi bir durummuş gibi düşünülebilir. Doğum sonrasında kilo vermeyi arzulayan anneler için aslında bu durum bir hayli dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Zira emziren anneler gün bazında belirli bir miktar kalori almaya özen göstermelidir. Bu noktada kaybedilen kaloriler mutlaka geri alınmalıdır. Dolayısıyla emziren anneler iyi beslenmeli, kaybedilen kalorilerin tamamı olmasa da yarısından fazlası geri kazanılmalıdır. Aksi durumda süt yetersizliği veya kesintisi gibi birtakım sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren annelerin kalori alımı noktasında diğer kadınlara göre daha iyi beslenmesi önemlidir. Doğum sonrasında ilk süreçlerde kaybedilen kalorilerin yarısı kadar alınsa bile sonrasında tamamı alınmaya özen gösterilmelidir. Düzenli beslenmeye, beslenme şekline dikkat edilmelidir. Bol vitamin alımına, meyve ve sebze tüketimine önem verilmelidir. Her gün bir bardak süt, bir adet yumurta, haftada en az 2 kez omega 3 içeren balık tüketimine özen göstermek, sütün kalitesini artıracağından bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

NOT : Tavsiye niteliğinde değildir, en doğru bilgiyi doktorlarınızdan almanız gerekmektedir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)