Varis ve Varisten Kurtulma Yöntemleri

Varis ve Varisten Kurtulma Yöntemleri
  • Sağlık
  • Eylül 7, 2014 12:39 pm
  • 0
  • 1.633
  • A+
    A-

Bacaklarda bulunan toplardamarların deri altında genişleyerek belirginleşmesine varis hastalığı denir. Ayakta uzun süre sabit duran kişilerde varis oluşma oranı daha yüksek olduğu için, bu tür işlerde çalışan kişilerin sık sık hareket halinde olması tavsiye edilir. Varis belirtileri arasında yorgunluk, bacak ve özellikle baldır bölgelerinde oluşan ağrı ve en önemli belirti olarak bilinen damarların belirginleşmesi yer alır. Varis hastalığı teşhisinde Doppler Ultrasonografi teknolojisi en çok kullanılan teknolojidir. Bu tarama yöntemi sırasında, hasta yatar vaziyette değil tamamen ayakta durarak ultrasonografi taramasından geçmelidir. Bu tetkikleri yapacak uzman ise radyoloji doktorudur.

Daha çok genetik bir rahatsızlık olarak da bilinen varis tedavisi, gelişen tıbbi teknoloji ile daha kolay hale gelmiştir. Bu yüzden varis tedavisi adı altında birden fazla tedavi yöntemi uygulanabilir. Varis ameliyatı amacı, toplardamarlarda oluşan baskının azaltılmaya çalışılmasıdır. Derinin en üst yüzeyi küçük ve iz bırakmayacak şekilde açılarak, varise neden olan topaklar bulunan bölgelerden çıkarılır.

Bunun dışında varis ameliyatı yerine çok daha farklı ve kesin sonuç verebilen tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinin başında, iğneleme adı verilen skleroterapi uygulaması yer alır. Fakat bu tedavi yöntemi henüz yeni yeni oluşan varisler için daha uygundur. Bir diğer varis tedavisi ise; lazer uygulamalarıdır. 2 farklı yöntemden oluşan lazer tedavisi, deri altında oluşan varisin yoğunluğuna göre uygulanır.

Damara Uygulanan Lazer Tedavisi;

Enjektör yardımıyla varisin bulunduğu damara girilir ve Doppler cihazından yararlanarak doğru bölge üzerinde tedavi uygulanıldığından emin olunur. Sonrasında lazer ışınları genişleyen damarlara uzatılır ve lazerle varis tedavisi yaklaşık 50 dakika sürmektedir. En önemli avantajı lokal anestezi ile uygulanmasıdır.

Yüzeysel Lazer Işını Tedavisi;

Henüz yeni oluşmuş ve 1mm boyutunu geçmeyen varisler üzerinde uygulanır. Derinin dış yüzeyinden verilen lazer ışığı, damarın genişlemesini önler ve tedavi eder. Varis tedavisinde yüzeysel lazer tedavisi sonrası, deride renk değişimi oluşturabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ