Erkekler Neden Evlilikten Korkar?

Erkekler Neden Evlilikten Korkar?

Bazı erkekleri evliliğe ikna etmek hiç kolay olamayabiliyor. Evliliğe ikna olmayan erkeklerin bazıları, evlilikten korktukları için istemiyorlar. Peki, erkekler neden evlilikten korkar

Özgürlüğüm Kısıtlanacak Korkusu

Çoğu erkek özgür bir hayat sürmeyi sever. İstediği zaman istediği şeyleri yapmayı severler ve evlendikleri zaman bunun elinden alınacağını düşünürler. Evlendiği zaman artık tatil planlarını bireysel olarak değil iki kişiyi düşünerek yapacaktır. Akşam geç gelmesi durumunda hesap vermesi gereken birisi olacaktır hayatında. Bunların yanında ödenmesi gereken faturalar ve düşünülmesi gereken bir evi olacaktır. Bu tür sorumluluklar erkekleri evlilikten korkutuyor ve kaçırıyor.

Evlendikten sonra hesap vermesi gereken kişi olacak ve özgürlük alanı kısıtlanacaktır. Evlilik ciddi bir birlikteliktir ve evlendiğiniz zaman karşınızdaki kişiyle birlikte sorumluluklar paylaşırsınız. Evlilik için belirli bir olgunluk seviyesine ulaşmış olmak ve sorumlulukları paylaşabilecek güçte olmanız gerekir. Erkekleri çoğunlukla özgür alanların daralacak ve sorumlulukların artacak olması korkutur.

Kötü Cinsel Hayat Korkusu

Erkeklerin evliliğe karşı ön yargılarının olmasının bir nedeni de tek eşliliktir. Tek eşlilik kavramı çoğu erkek tarafından özgürlüğünün elinden alınması olarak algılanır. Evlilik süresince tek bir kadınla cinsel hayat sürdürmek bazı erkekleri korkutabilir. Daima aynı kadınla olma fikride erkekleri evlilik fikrinden uzaklaştırabiliyor. Eğer partnerinizle bu konuda anlaşabiliyor ve iyi bir ten uyumunuz varsa korkmanız gerekmiyor. Cinsellik, bir doyum sürecidir ve doyum olduğu sürece bu size yetecektir.

Daha önce Evlilikte cinsel isteği arttırmanın yolları ile ilgili bilgileri yazımızda paylaşmıştık, dilerseniz bu konuyla ilgili de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Baba Olma Korkusu

Aileye yeni üye eklenmesi erkeği korkutabilir. Artık düşünmesi gereken 1 değil 2 kişi vardır. Erkeklerin yeni sorumluluklardan korkabilir. Yeni çocuk, çocuğun masrafları, geleceği ve onu doğru bir şekilde büyütebilme sorumluluğu gibi korkular oluşabilir. Baba olmak aynı şekilde erkeklerde yaşlanma korkusunu da beraberinde getirebilir. Erkekler, gençliğini özleyebilir ve bu tür durumlarda evden bile kopabilirler. Baba olma bazı erkeklerin hayali olabilirken bazılarının korkusu olabiliyor.

Eşinin Değişebileceğini Düşünmek

Erkeklerin düşüncesi genel olarak kadınlarının evlendikten sonra değişeceği yönündedir. Bu düşünceye birçok olay neden olmuş olabilir. Evleneceği kadının sürekli evlilik baskısı veya değişken ruh hali korkmasına neden olmuş olabilir. Hayal kırıklığını hiç kimse sevmez ve değişen tavırlar buna neden olabilir. Erkeklerin evlenmeden önceki hayatında aile kavgaları ve boşanma gibi sorunlar çıkmışsa bu durumda onları korkutuyor olabilir. Bu tür durumlarda evleneceği kadına oldukça güvenmek ister ve sonradan değişmeyeceğine inanmak ister. Çevresinde gördüğü başarısız evlilikler, erkekleri evlenme fikrinden soğutabilir. Bunun için mutlu ve başarılı evli çiftlerle bir araya gelmek korkusunu yenmesine yardımcı olabilir.

Evlilikten Korkan Erkeği İkna Etmenin Yolları

Evlilikten gerçekten korkan bir erkeği ikna etmek zor olsa da imkansız değildir. Öncelikle mutlu evli çiftleri örnek gösterebilir ve onun bu fikre alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Erkekler güvenmek ister. Ona bu güveni evlenmeden önce sağlamanız gerekir. Onu bırakmayacağınıza veya aldatmayacağınıza güvenmesi gerekir. Bu güveni sağlarken sizin “cepte” olduğunuzu düşünmemesini sağlamanız gerekiyor. Böylelikle sizi kaybetmekten korksun ve sizin de kişisel bir hayatınızın olduğunuzu kabullenebilsin.

Sorumluluktan çekinen erkekler için ise bu sorumlulukların sadece ona değil ikinize ait olduğunu açıklamanız gerekiyor. Sorumluluk çoğu erkeği korkutur ve bu aşılması gereken en büyük korku olabilir. Erkekler ilgiyi ve pohpohlanmayı çok sever. Evlenmeden öncesi ve sonrası da ilginizi ondan esirgememeniz gerekir. Son olarak evleneceğiniz kişinin çevresiyle iyi anlaşmayı çalışın. Çünkü hiç kimse çevresiyle sorunu olan bir eş istemez. Eğer bu tür belirtilerin hiçbiri yoksa onunla açık ve net bir konuşma yapın.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)