Tırnak Çatlağı Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Tırnak Çatlağı Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Tırnak çatlağının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Tırnaklara yeterli bakımın yapılmaması tırnak çatlaklarının ve kırılmalarının en önemli nedenlerindendir.

  • Tırnak Neden Çatlar?

Tırnak çatlağının ilk nedeni tırnağın gücünü yitirmesi ve darbelere karşı hassas hale gelmesidir. Darbeler sonucu meydana gelmeyen tırnak çatlaklarının ise nedeni vitamin eksikliği, deterjan, çamaşır suyu, oje, aseton, sabun gibi kimyasal maddelerle sık temas etme sonucu ortaya çıkan zayıflıklardır.

  • Tırnak Çatlamasını Önlemek İçin Neler Yapılması Gerekir?

Tırnak çatlaklarını iyileştirmek veya önlemek için yapılması gereken ilk işlem tırnak bakımını ihmal etmemektir. Uzun süre tırnaklarda oje tutmak, sıkça aseton ile temas etmek tırnakların zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle oje sürme rutininize ara vererek tırnaklarınızın zayıflamasının ve çatlamasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca oje temizleme işlemi sırasında yumuşak bir malzeme kullanarak nazik hareketler kullanmak da etkili bir yöntemdir. Kimyasal maddeler ile temas sırasında eldiven kullanmak da tırnakları korumak için oldukça önemlidir.

  • Tırnak Çatlaklarını İçten Önleyin

Tırnak çatlaklarının önüne geçmek için dıştan önlemler almak gerektiği gibi beslenme yolu ile bu sorundan kurtulmak d mümkündür. Özellikle vitamin eksikliği tırnakların güçsüzleşmesine ve kırık ve çatlakların çoğalmasına neden olur. B12, A vitamini ve D vitamini ağırlıklı bir beslenme ile tırnaklarınızı daha güçlü hale getirebileceğiniz gibi aromatik yağlar ile masaj uygulaması yaparak da bu vitaminlerin tırnaklarını beslemesini sağlayabilirsiniz. Gliserin, kolonya ve limon suyundan hazırlayacağınız doğal bir kür ile tırnaklarınıza masaj yaparak daha güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnak için özel olarak üretilen besleyici yağları da bu sorun için kullanabilirsiniz. Tırnaklarını kimyasallardan ve darbelerden koruyup gerekli bakımı yaparsanız tırnak çatlamaları ile karşılaşmanız neredeyse imkansız hale gelecektir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)