Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları

Yeşil Çay’ın Bilinmeyenleri ve Faydaları

Tarihi yaklaşık 5000 yıl kadar öncesine dayanan yeşil çay ile ilgili bilimsel araştırmalar bundan ancak 20 yıl kadar öncesine dayanır. Araştırmalar devam ettikçe yeşil çayın başka faydalarının ortaya çıktığı görülmektedir.

Yeşil Çayda Bulunan Etken Maddeler

İçerdiği yüksek oranda E vitamini ile kolesterolü düşürür, ağız kokusunu önler, tansiyon ve kan şekerini ayarlar. Güçlü antioksidanlardan kateşin ve polifenol sayesinde, hastalıklara neden olan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırır, kanser hücrelerinin gelişimini önler ve kan damarlarını güçlendirir. Kafein, teobromin ve teofilin gibi alkaloidler ile konsantrasyonu arttırır ve enerji verir. Bir çeşit amino asit bileşeni olan L-theanine ise yeşil çayın sinirleri yatıştıran etkisinin ortaya çıkmasını sağlar.  Yeşil çay ayrıca sigara kullanımının toksin etkisini azaltır.

Yeşil çaydan etkili bir şekilde faydalanmak için doğru demlemeli, aç karnına, sıcak ve şekersiz içilmeli. İdeal bir demleme için bir bardak sıcak suya (60- 85 derece arası) 3 gr çay eklenerek 3 dakika demlenir. 3 dakikadan fazla bekletilirse tadı acılaşır.

Yeşil Çayın Faydaları

  • Zayıflama; açlık hissini bastırır, metabolizmayı hızlandırır ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikimine engel olur.
  • Kolesterol; damar tıkanıklığına yol açan LDL kolesterolün birikimini engeller.
  • Kanser; bilimsel bulgulara göre günde 2 bardak yeşil çay içmek kanser gelişimini önlemektedir.
  • Diş sağlığı; diş çürümesine neden olan bakterilerin birikimini engelleyerek diş ve diş eti hastalıklarından korur.
  • Damar tıkanıklığı (Ateroskleroz) ; düzenli olarak yeşil çay içmenin damar tıkanıklığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
  • Saç ve cilt sağlığı; saç derisinde kuruluğa neden olan cilt sorunlarını yok eder, serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri