Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç yağlanmalarının genel olarak 3 temel sebebi mevcuttur, birincisi hormonel değişikliklerdir bu hormonel değişikler ergenlik dönemlerinde ve hamilelik dönemlerinde meydana gelmektedir. İkincisi ise saç yıkaması sırasında saç köklerine masaj yapmadan yüzeysel yıkayıp iyi durulamamaktan kaynaklı olan yağlanmalar. Son olarak saç kremlerini saç diplerine uygulamadan gelişi güzel bir şekilde saçlara sürmekten dolayı oluşan yağlanmalardır.

Saç köklerinde oluşan aşırı sebum fazlalığı saçların yağlanmasına neden olur. Saçlarda oluşan kronik yağlanma kişinin tamamen saç derisinin kendine has özelliğinden kaynaklanır. Bu yüzden yağlı saçlara sahip olan kişiler özel şampuanlar ve bakımlar uygulayarak saçlarının yağlanmasını bir nebze daha önleyebilirler. Fakat doğuştan kişiye özel yağlı bir saçı tamamen yağlardan arındırmak mümkün değildir. Bu yüzden sizlere yağlı saç bakımı için öneriler sunarak, daha sağlıklı saç köklerine sahip olabilmenize yardımcı olacağız.

Öneriler Kısmına Gelecek Olursak!

Öncelikle yağlı saçlar için öneriler arasında; kesinlikle saçlarınızı sık yıkamaktan kaçınmanız gerektiğini söyleyerek başlamalıyız. Saçların sık sık yıkanması, saç derisinin PH derecesini bozacağından, saçların daha da yağlanmasına neden olur. Yıkama sonrasında ilk birkaç saat temiz görünen saçlar, aslında saç derisindeki bozulmalardan dolayı gün içinde daha da yağlı saçlara sahip olunmasına sebep olur. Bu yüzden yağlı saçlar için yıkama sıklığı 2 günde bir olmalıdır. Bunun dışında saçları aşırı taramak veya saçlarla oynamak da saçların yağlanmasını hızlandırır. Saçlarınızla oynama alışkınlığınız varsa kesinlikle bunu bırakmalısınız. Saç kremlerini kesinlikle saç diplerine değil, saç uçlarına yedirmelisiniz. Çünkü saçların yumuşaması için saç kremlerinin içine bir takım yağlı nemlendiriciler eklendiğinden saçlarınız daha da yağlanacaktır. Saçlarınızı kurutmak için fön makinesi kullanmamaya özen gösterin fakat saç dökülmesi yaşamamak için saç köklerinize sıcak fön tutmamaya gayret edin. Aşırı sıcağa maruz kalan saç derisi daha da fazla yağlanmaya başlayacaktır.

Ne Tür Şampuan Kullanılmalı

Yağlı saçlar için şampuanların içeriğine dikkat etmelisiniz. Saç derisindeki yağlanmayı dengeleyecek bitki özleri içeren şampuanları tercih etmelisiniz. Örneğin; adaçayı biberiye, limon veya ısırgan otlu şampuanlar; saçların hem dökülmesini engelleyecek hem de saç derisindeki sebum fazlalığını yok edecektir. Tüm bunların dışında yağlı saçlar için bitkisel maskeler kullanarak saçlarınızın yağ dengesini koruyabilirsiniz. Yağlı saçlar için bitkisel tedavi ürünlerini aktarlardan temin edebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Benimde saçım çok yağlanıyordu sık sık yıkadım geçti fakat geçmesinin sebeblerinden bir taneside yaglı yemek yedigimde saçlarım yaglandıgını fark ettim.

  2. Malesef saçlarım çok yağlık gün sonunu edip saçımı yıkayıncaya kadar çalışma ortamındaki tozlu hava ile de birleşerek saçlar adeta pislik yuvasına dönüyor sadece geceleri saçlarım hava alabiliyormuş gibi hissediyorum.

  3. Yaz aylarında genelde günlük yıkıyorum pek yağlanma olmuyor ama kışın 2-3 günde bir defa mecburen yıkıyorum bu yüzden çok yaplanma oluyor

  4. yağlı saçlar için en iyi bakım şeklini doktordan öğrenmelisiniz, testler sonucunda size önerilecek şampuanları kullanmalısınız aksi durumda yanlış şampuan seçimleri kepek olarak size geri dönebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here