Türk Kadınlarının En Çok Takip Ettiği Yerli Diziler

Geçmişten bugüne bakıldığında Türk televizyon tarihine imzasını atmış pek çok başarılı dizi dikkat çekmektedir. Özellikle bayanlar tarafından takip edilen dizilerde reyting rekorları kıran dram, komedi, romantik diziler göze çarpmaktadır. Dizi sektöründe eski fakat başarılı olanların tekrar tekrar izlendiği, yeni ve kaliteli yapımların ise takip edildiği görülmektedir.

Kadınlar İçin En Çok Reyting Alan Türk Dram Dizileri

Kadınlar için dramın ağır bastığı Türk dizileri reyting rekorları kıran dizilerdir. İzlenme oranı da bir hayli fazla olan dizilerin içinde Yaprak Dökümü ve Aliye’nin tekrar tekrar izlendiği göze çarpmaktadır.

Ali Rıza Bey ve ailesinin İstanbul’a taşındıktan sonra yaşadığı kültür çatışmasına yer veren Yaprak Dökümü, ailenin dağılması ile milyonları gözyaşına boğmuştur. Yaprak Dökümü’nün yanı sıra rekor kıran bir başka dizi ise Aliye’dir. Aliye ve ailesinin hayatını konu alan dizide çocuklarına öncelik tanıyan annenin yaşadığı duygusal kargaşa göze çarpmaktadır.

Adından söz ettiren ve reyting listesinde ilk sırada yer alan bir başka dram dizisi ise Kadın’dır. Özge Özpirinççi’nin başrolünü oynadığı dizi, eşi vefat eden kadının 2 çocuğuyla yaşam mücadelesine yer vermektedir.

Kadınlar İçin En Çok Reyting Alan Türk Aksiyon Dizileri

Geçmişten bugüne reyting listelerine göz gezdirildiğinde, Türkiye’de en çok izlenen dizilerin aksiyon dizileri olduğu dikkat çekmektedir. En az erkekler kadar aksiyon seven bayanların da olduğu göze çarpmaktadır. Bunun için akla gelen ilk aksiyon dizisi ise Kurtlar Vadisi’dir. Necati Şaşmaz’ın uzun yıllar süren dizisi Türkiye’de izlenme rekorları kıran diziler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Hem bayanlar hem de baylar tarafından izlenen bir başka aksiyon dizisi Poyraz Karayel’dir. İçerisinde aşk ve macerayı bir arada bulunduran dizi, Ayşegül ve Poyraz’ın çatışmalar arasında kalan aşkını konu almaktadır.

Behzat Ç ise yaş farkı gözetilmeksizin herkesin beğeniyle takip ettiği, reyting başarılarına imza atan bir başka aksiyon dizisidir. Behzat Ç ve kızı Berna’nın hayatlarını konu alan dizi farklı ve ilgi çekici bulunmaktadır.

Kadınlar İçin En Çok Reyting Alan Türk Komedi Dizileri

Türk komedi dizileri denildiğinde en çok izlenen dizilerden birinin Avrupa Yakası olduğu görülmektedir. Yapımcılığını Sinan Çetin’in üstlendiği dizide Gülse Birsel, Engin Günaydın, Gazanfer Özcan, Hümeyra gibi usta oyuncular yer almaktadır. Avrupa Yakası yayınlandığı süre boyunca reytinglerde en üst sıralarda yer alan başarılı bir dizidir.

Komedi dizileri arasından sıyrılmış ve adını uzun süre duyurmuş olan bir başka başarılı yapım Leyla ile Mecnun dizisi. 3 sezon boyunca ekranlarda yer alan dizi, absürd komedi dalında en başarılı dizi kabul edilmektedir.

2000’li yılların başında yayın hayatına giren ve aile komedisi olarak bilinen Yedi Numara dizisi, başarılı dizilerden biridir. Üniversite okumak için İstanbul’a gelen 4 kız 2 erkeğin aynı evde yaşamak zorunda kalışını, kültür çatışmasını konu alan dizi, kendine özgü hayran kitlesi toplamıştır.

1 Yorum

  1. Türk televizyon tarihinde Leyla ile Mecnun, Ezel ve Avrupa Yakası bir başka. Gerisi için izlenir ama unutulur çok da önemli değil diyebileceğiniz dizilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here