Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli Detaylar

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli Detaylar

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli Detaylar

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan, kadın ve erkekten alınan yumurta ve spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi işlemidir. Sabır gerektiren tüp bebek tedavisi hiçbir zaman  %100 başarı garantisi vermez. Başarının en önemli faktörleri, doktorun ve ekibin tecrübesi, hastalara aktarılan sevgi ve güvendir.

Bilinmesi Gerekenler

 • embryo-gelisimiYumurta çatlatma iğnesi verilmesiyle cinsel beraberlik gerçekleşmemelidir. Embriyo transferi ve sonrasında gebelik testi sonucuna kadar cinsel beraberlik önerilmez.
 • Cinsiyet tayini Türkiye’de yasak olduğundan transfer sırasında embriyoların cinsiyetleri bilinmez.
 • Yumurta toplama işlemi lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Bunun için su da dâhil en az 6 saat hiçbir şey yenilmez ve içilmez.
 • Tüp bebekte uygulanılan tek yöntem yapay döllenmedir. Sadece bu yöntemde yapılan uygulamalar son yıllardaki teknolojik gelişmelerle çeşitlilik kazanmıştır.
 • Son yıllarda embriyo transferi kısıtlamasıyla çoğul gebelikler azalmıştır. Elde edilen gebeliklerin %90’ı tekildir. Tek embriyo transferi ile %99 tekil gebelik elde edilmektedir.
 • 23-38 yaş aralığında olan kadınlar SGK kapsamında 3 kez tüp bebek denemesi yapabilirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Faktörleri

 • Kadının yaşı ve embriyo kalitesi çok önemlidir. Burada 35 yaş bir kırılma noktasıdır ve 40 yaşından sonra bir kadının tüp bebekle gebe kalma olasılığı düşüktür. Gebelik sağlanmış olsa bile düşük yapma riski çok yüksektir.
 • Kadının psikolojik olarak rahatlığı tedavi başarısını olumlu yönde etkiler. Çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı davranması ve alacakları kararlarda uyum içinde olmaları gerekir.bebek-embriyo-gelisim
 • Hafif egzersizler uygulanmalı, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı.
 • Tüp bebek ile ilgili soruları doktor dışında ehil olmayanlara yönelterek gereksiz kuruntulara kapılıp stres altına girmemek gerekir.

Başarısız Tedavinin Nedenleri

Embriyo yapısındaki mevcut olan genetik bozukluklar, laboratuvar ortamındaki uygunsuzluk ya da embriyonun dış kabuğunun çok kalın olması neden teşkil edebilir.

Kadının rahminde olan bozukluklar da başarısızlık sebebidir. Rahimde olan yapışıklıklar, kürtaj, polip ve miyom gibi oluşumlar nedeniyle embriyo rahme tutunamaz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (2)
 • comment-avatar

  […] Tüp bebek yöntemi, özellikle uzmanlar tarafından yapılması durumunda güvenilir bir uygulamadır. Ekonomik olması sayesinde son yılların en fazla tercih edilen gebelik yöntemlerinden olan tüp bebek yöntemi, ayrıca geçmiş dönemlere oranla günümüzde daha düşük fiyat tarifeleri üzerinden yapılabilmektedir. […]

 • comment-avatar
  Aylin 5 sene

  Tüp bebek tedavisinde başarı oranını gerçekten çok fazla şey etkiliyor. Geleneksel tedavilerin yanı sıra bilimsel gelişmeleri de yakından takip etmekte fayda görüyorum.