Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Şok Diyetle Zayıflamak Mümkün Mü?

Şok Diyetle Zayıflamak Mümkün Mü?

İnternet ortamında şok diyet adı altında 4 günde, 7 günde veya 15 günde zayıflamayı vaat eden diyet listeleri görüyoruz. Hatta bazıları patates diyeti, yoğurt diyeti veya havuç diyeti gibi tek taraflı ve sağlıksız bir beslenme öneriyor. Kısa sürede kilo vermek isteyen ve fazla çaba sarf etmeden ideal kilosuna ulaşmayı hayal edenler için ilk etapta oldukça cezbedici görünüyor. Oysa sağlıklı bir zayıflama ve kişisel bakım için şok diyetler son derece yanlış bir beslenme tarzıdır.

Şok Diyetle Zayıflamak

Nişan, nikah, düğün öncesi veya özel bir güne hazırlıkta kilo vermek için fazla vaktinin olmadığını düşünen bayanların başvurduğu şok diyetler gerçekten işe yarıyor mu ve sağlıklı mı? Uzman diyetisyenlerin yaptıkları açıklamalara göre şok diyetler son derece zararlı ve işe yaramayan beslenme listeleridir. İlk etapta hızlıca verilen 1-2 kilo ile sevinen bireyin normal beslenmeye döndüğünde verdiği kilolar yanında daha fazla kilo aldığı ve vücut dengesinin bozulduğu görülmektedir. Kişiye özgü olmayan ve günlük kalori ihtiyacını karşılamayan bu diyetler bazen ciddi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Güzellik sırları içinde en sağlıklı diyet uzman denetiminde kişiye özel hazırlanan ve kalıcı kilo vermeyi sağlayan diyettir.

Şok Diyet Sağlığınızı Bozar

Güzel görünmek, fazla kilolardan kurtularak istediği kıyafetin içine girebilmek her kadının istediği bir şeydir. Güzellik uzmanıve beslenme uzmanları hem güzellik hem de sağlık için dengeli beslenmeyi ve vücudun günlük enerji ihtiyacının karşılanarak sağlıklı kilo verilmesi gerektiğini vurguluyor. Şok diyetler vücutta azalan kalorinin yerine karaciğerde ve kaslarda birikmiş glikojen depolarının kullanımına zemin hazırlarken bir taraftan da vücutta su kaybı yaşanır. Yani aslında verilen kilo yağ değil su kaybıdır. Sağlıklı kilo verme yağ yakmadır. Glikojen depolarının aniden azalmaya başlaması ile karaciğer çok daha fazla çalışmaya başlar ve normal beslenmeye geçildiğinde karaciğer yağlanması başlayabilir. İnsülin hormonunun işini zorlaştıran ve insülin direncine neden olan şok diyetlerden uzak durmak en sağlıklısıdır.

Şok diyetle verilen kiloların fazlası ile geri alındığı unutulmamalı, zaman kaybından başka bir şey olmayan bu tür diyetlerin sağlığı da bozduğu unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri