Ramazan Ayında Oruç ve Spor

Indoor bycicle cycling in gym

Ramazan ayı boyunca devamlı yemek yiyip kilo alıyor gibi hissedebilirsiniz. Ay boyunca hem akşam saatlerinde iftar yapmak hem de uyku arasında kalkıp sahurda atıştırmak oldukça risklidir. Bu süreçte olabildiğince hafif beslenmeli aynı zamanda kilo almadan bayrama ulaşmalısınız.

Ramazan ayında uzun saatler boyunca aç kalmanın etkisiyle akşam yemeğinde abartmak hızla kilo almanıza neden olabilir. Bu duruma engel olmanın tek yolu ise yediğiniz kalori kadar eritmektir. Ne kadar kalori aldıysanız ondan daha fazlasını yakmalı, egzersiz ve spor yapmalısınız. Bu şekilde sabit kilonuzdan memnun değilseniz zayıflayabilir, Ramazanın etkisiyle kilo almaktan korunabilirsiniz.

  • Ramazan Ayında Yürüyüş Yapmak Zayıflatır mı?

Ramazan ayı boyunca yemekten bir süre sonra yürümeniz, sağlığınız için faydalı olacaktır. Spor salonuna gidebilecek vakti olmayanlar için temiz havada yalnızca 1 saat yürümek yediklerinizin bir miktarını eritmenize yardımcı olacaktır. 1 saat yürüyüş yaklaşık 250 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde akşam yemeğinde aldığınız kalorinin bir miktarını kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Yürüyüşlerinizde sabit ve yavaş adımlarla başlamalı daha sonra ritmik adımlarla devam etmelisiniz. Ne kadar yorgunlukla terlerseniz o kadar kalori yakıyorsunuz demektir. Bu süreçte sağlığınız el verdikçe koşmaya özen göstermelisiniz. 1 saat boyunca yürümek yerine koşmayı tercih ederseniz yaktığınız kalori 400’e ulaşacaktır. Vücudunuz ısındıktan sonra koşarak rutin sporunuzu tamamlayabilirsiniz.

  • Ramazan Ayında Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı?

Ramazan ayı boyunca sabah çalışıp akşam yemekten sonra dinlenmek isteyenlerdenseniz spor salonları size hitap etmeyecektir. Nitekim oruçluyken spor yapmak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceği için tok karnına spor yapmak için akşamı beklemeniz gerekecektir. Akşamları hem sağlıklı kilo vermek hem de güzel vakit geçirmek isteyenler içinse en ideal spor bisiklet sürmektir. En çok kalori yaktıran sporlardan biri olan bisiklet sürmek, 1 saat içinde 500’den fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Gün içinde aldığınız tüm kaloriyi birkaç saat bisiklet turu yaparak yakabilirsiniz. Bu süreçte önemli olan sizin ne kadar azimli olduğunuzdur. Yemek sonrası biraz zor gelse de bisiklet turuyla kendinizi daha zinde hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

  • Ramazan Ayında Ev Egzersizi Yapılır mı?

Ramazan ayının başında ortasında ve sonunda tartıldığınızda hızla yükselen bir kilo artışı dikkatinizi çekecektir. Özellikle yemekten sonra gelen tatlılar, çerezler ve meyveler kilo alış hızınızı ikiye katlayan etkenlerdir. Kilo aldığınızı fark ettiğinizde çok geç olmaması için yapacağınız tek şey egzersizdir. Evden çıkmadan kilo alımını durdurabilir, kilolarınızın daha hızlı erimesini mümkün kılabilirsiniz. Bu süreçte bölgesel kilo alımı olan bireylerin ekstra özenli davranması gerekecektir. Mekik ve squat gibi ev egzersizleri yaparak Ramazan’ı daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

  • Ramazan Ayında Kardiyo Egzersizi Zayıflatır mı?

Ramazan ayında haftada yalnızca bir kez kardiyo egzersizi yaparak kilo vermeniz mümkündür. Yapmanız gereken tek şey kalbinizin çalışmasını sağlamaktır. Yemek yedikten en az 1,5 saat sonra kardiyo egzersizi yapabilir 20 dakikalık kısa bir antrenman ile tüm metabolizmanızı çalıştırabilirsiniz. Bu şekilde egzersiz yaptığınız 20 dakikanın sonunda kalbiniz tüm gün boyunca kesintisiz şekilde yağ yakmaya devam edecek, kalori yakma hızınız artış gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here