Nuri Bilge Ceylan’ın En Sevilen Ödüllü Filmleri

Hafta sonuna özel izleyebileceğiniz en sevilen ve ödüllü Nuri Bilge Ceylan‘ın filmleri

Nuri Bilge Ceylan kimdir?

Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmesinin ardından kendini geliştirmekten ödün vermemiş ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2 yıllık sinema eğitimi görmüştür.

Sosyal etkinliklerle ilgilenen ve adından sıkça söz ettiren Ceylan, 1995 senesinde Koza filmi ile bir kısa film yarışmasına katılmış ve sırası ile başarılarını elde etmeye başlamıştır.


Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllü sevilen filmleri

Nuri Bilge Ceylan, 1995 yapımı olan kısa filmi Koza ile Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılabilme başarısını göstermiştir. 

1997 yapımı olan ilk uzun metrajlı Kasaba filmi Berlin Film Festivali’nde gösterilmiştir.
1999 yılında ise büyük ilgi gören Mayıs Sıkıntısı adlı filmini çekmeyi başarmıştır. Bu film Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümde katılımcıların beğenisine sunulmuştur.

kis-uykusu

2002 yılında yapılmış olan Cannes Film Festivali’nde favoriler arasında gösterilen dram konulu film olan Uzak filmi, Altın Palmiye’yi almakla yetinmeyip Büyük Jüri Ödülü’nün de sahibi olmuştur.  Daha sonra uzun metrajlı olarak İklimler filmi, 2006 yılında Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümüne kabul edilmiştir. İklimler filminin en önemli özelliği ise Nuri Bilge Ceylan’ın kamera önüne geçmesi olmuştur. Başrolü ise eşi Ebru Ceylan ile birlikte paylaşmıştır. Buna ek olarak da İklimler filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın o döneme kadar çektiği en büyük bütçeli film özelliğini taşımaktadır.

Ceylan, 2008 yılında Cannes Film Festivali’ne zaaflar yüzünden parçalanan bir ailenin bir arada durma çabasını anlatan Üç Maymun filmi ile “En İyi Yönetmen” ödülünü almayı başarmıştır. Aldığı bu onurlu ödülü ise Türk halkına adamıştır.  Bir diğer filmi olan Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile Cannes film festivalinde jüri ödülüne layık görülmüştür.

Kış Uykusu Filminin Fragmanı

Nuri Bilge Ceylan son olarak da 2014 yılında çektiği Kış Uykusu filmi ile 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi olmuştur. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here