Mucize Doktor Dizisi Neden Çok Sevildi?

Mucize Doktor Dizisi Neden Çok Sevildi?

Fox tv ekranlarında yeni yayınlanmaya başlayan Mucize Doktor dizisi izleyiciye içten ve samimi bir dille hitap ediyor. Doktor Ali Vefa’nın saf gönüllü olması izleyiciyi yaralarken, onun sevilmesini sağlıyor. Dizi her yaş grubuna hitap ederken, iyi kalpli olmanın kötülüklere karşı galip geleceğini de herkese gösteriyor.

Mucize Doktor Dizisi Gerçeği Yansıtıyor Mu?

Mucize doktor dizisi, Kore çekimi bir dizi filmden esinlenerek hazırlanmış. Dizi çok can acıtıcı sahnelere sahip oluşuyla dikkat çekiyor.

Dizide;

  • Ali’nin babası tarafından evlatlıktan reddedilmesi
  • Abisinin Ali’nin gözlerinin önünde ölüşü
  • Ali’nin kurul karşısında bir grup doktor tarafından küçük görülmesi
  • Diğer asistanların Ali’ye tuhaf bakışları izleyiciyi derinden sarsıyor.

Ali Vefa, bir insanın hasta bile olsa başka insanlara katkı sağlayabileceğini herkese kanıtlıyor.

Mucize Doktor Dizisinde Verilen Toplumsal Mesajlar Neler?

Mucize doktor dizisi, insanlığa imkansız diye bir şeyin olmadığını, insanların istedikten ve azimli olduktan sonra her şeyi başarabileceklerini gösteriyor. Ali’nin kendinden emin duruşuna rağmen, ufacık bir tepkide ne kadar mağrur bir duruşa gerilemesi ise, şiddetin küçük de olsa insanı çok yaraladığını gösteriyor.

Ali, tıp fakültesini birincilikle bitirmiş olan bir stajyer doktor olmasına rağmen dizideki adıyla Ferman’dan yani uzman doktordan çok daha fazla şey biliyor. Ali’nin dizide acındırıcı olan tek yönü Otizmli olmasıdır. İzleyiciye Ali’yi sıcak gösteren bu özellik, gündelik hayatta insanların hasta olan kişilere yaptıkları yanlış davranışlar konusunu da işliyor.

Mucize Doktor’daki Ali Vefa’nın Hayatına Benzer Hayatlar Var Mı?

Ali Vefa, Anadolu’da sıradan bir şekilde ailesinin yanında büyürken, sürekli olarak şiddete maruz kalmış. Annesi onu koruyamadığı için, abisi ölene kadar Ali’yi hep abisi korumuş. Babasının Ali’yi sevmeme sebebi hasta olması. İlkokul öğretmeni Ali’yi sınıfında istemiyor. Abisi öldükten sonra Ali çok daha içine kapanık bir çocuk oluyor. Ta ki Adil Bey, Ali’ye yardım edene kadar. İzleyici bu dizide, gerçek hayatta olabilecek gerçekliği buluyor. Ancak dizide yalnızca Ali farklı. Gerçek yaşamda olmayan iyi niyette, saflıkta ve sadelikte olan bir kişi Dr. Ali Vefa.

Mucize Doktor’un Ana Fikri Nedir?

Mucize doktor dizisi yayın hayatına yeni başlayan bir dizi. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Dr. Ali’nin tek başına ameliyat yapmaya başlayacağı düşünülüyor. Dizinin normal konusu Otistik bir birey tıbbiyeyi birincilikle bitirirse cerrah olabilir mi ancak ana fikir daha farklı bir gerçeği ele alıyor. Dizi toplumsal konuların farkında olmayı sağlıyor.

Dizide;

  • İyilik yapmak,
  • Hasta olan bireylere karşı ön yargılı olmamak,
  • Tanınmayan bir kişiyle ilgili kötü niyet düşünmemek,
  • Hasta da olsa topluma kazandırmanın, önemi vurgulanıyor.

Mucize Doktorda İyiler Ve Kötüler

Dizide, Ali Vefa’ya Adil hoca ve asistan Nazlı yardımcı oluyor. Bu sebeple dizinin sevilen karakterlerini Ali, Adil Hoca ve Nazlı oluşturuyor. Doktor Ferman’ın Ali’yi sürekli olarak azarlaması, aşağılaması ve küçük düşürmesi izleyicilerin tepkisine yol açıyor. İzleyiciler Ferman’ın neden bu şekilde davrandığını merak ediyor. İzleyiciler, Ferman’a sürekli kızıyor, Nazlı ve Adil hocayı seviyor. Dizi her zaman ve her yerde iyi niyet ve insanlığın var olması gerektiğini tüm izleyicilere açık seçik gösteriyor.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)