Kimim Ben

Bugün çok yoruldum… Hava gereğinden sıcak ve bunaltıcıydı. Bense bir kap su bulabilmek için, kızgın kaldırımlarda saatlerce yürüdüm. Üstelik canım da çok acıyordu. Karşı mahallenin çocukları beni dakikalarca kovaladı ve taşlar attı. Çocukların işkencelerinden kaçmak için, bol gölgeli bir ağacın altında soluklanmak için oturdum. Meğer orası da bir ailenin yaşadığı müstakil bir evin kapısıymış. Koca ayaklı ve korkutucu bir sesle oradan da kovuldum. O sırada beni kovan adam, yan komşusuna söyleniyordu.

_ Siz alıştırıyorsunuz bunları buraya! Sonra zırt pırt gelip benim çocuklarımın korkmasına sebep oluyorlar!

Aslında asıl korkması gereken bendim onlardan. Neyse ki şanslı günümdeydim de, lağım sularının aktığı bir dereye rastladım. İçmekte çok zorlandım, belki mikrop kapıp ölebilirdim de. Ama çok susamıştım. Oysa bir kap su için neler vermezdim ki… Şimdilik az da olsa susuzluğumu bastırdım ama bu kez de yemek bulmam gerekiyordu. Burnuma bol tereyağlı makarna kokusu geldi. Öyle ya, arkadaşlarım bana çatal burun derdi. Metrelerce ötedeki kokuyu bile alırdım. Bir heves o kokuya koştum. Yaşadığım hayal kırıklığını anlatmam imkânsız. O mis kokulu makarna meğer benim iki katım yukarıdaymış. Bir çöp konteynırında. Biraz sıçradım ama yetişebilmem imkânsızdı. Yine de umudumu kesmedim. Hem çocukların attığı taş yüzünden kafamdan akan kan da durmuştu. Sızlıyordu ama karnımın gurultusu daha ağır basmıyor değildi.

Sonra ileri de bir adamla göz göze geldim. Bana doğru eğildi ve şunları mırıldandı:

_ Vay canına! Sen nerden çıktın yahu! Senin gibi birini nasıl sokağa atarlar? Neyse ki, bugün şanslı günümdeyim ve sen çıktın karşıma… Hadi gel bakalım ben de şu bıldırcınların bol olduğu dağa gidiyordum. Belki işime yararsın he? Ama dur belli ki çok acıkmışsın. Al bakalım, avda atıştırabileceğim birkaç yiyecek getirmiştim. Suyunu da verelim de, benimle gelebilecek takatin olsun.

İnanamıyordum! Taptaze bir su içmeyeli ne kadar olmuştu acaba? Hele şu kızartılmış tavuk buduna ne demeli? En önemlisi de sevilmiştim. Güle oynaya beni sahiplenen kişinin arabasına atlayıp dağa çıktım. Havada uçan, benim gibi yaşama tutunmaya çalışan kuşların tüfek sesiyle yere düştüğünü görmeye başladım. Meşhur burnumla bıldırcınların düştüğü yerin kokusunu sürmeye başladım ve elimle koymuş gibi buldum! Bana yemek ve su veren adamsa, bana övgüler yağdırıp seviyordu! Ne olduğunu anlamamıştım ama sanıyorum bana yapmış olduğu iyiliğinin karşılığını vermiştim. Sonra…

Aradan yıllar geçti, sahibimle birlikte yine arabaya atlayıp dağa çıktık. Bense yaşlanmış, yorgun ve eskisi kadar çevik değildim. Vurulan zavallı bıldırcınları bulamayabiliyordum. Üstelik bugün sahibim doğru düzgün bir şey yedirmemişti bana. Ben de zar zor vurulduktan sonra yere düşen bıldırcını bulduğum gibi yiyiverdim. Sahibim bana çok kızdı ve artık işe yaramaz asalağın biri olduğumu söyledi. Geri gerisine arabaya doğru yürüdü. Bense arkasından doymuş karnımın mutluluğuyla birlikte onu takip ediyordum. Tam arabaya binecekken, sahibimin tekmesiyle yere yuvarlandım.

Öylece giden arabanın arkasından bakakaldım… Gelir nasıl olsa diye bekledimO beni asla bırakmaz ki dedim. . İşte o gün meğer asıl vurulan benmişim!

Ben kim miyim?

BEN SADECE BİR SOKAK KÖPEĞİYİM…

1 Yorum

  1. Cok uzucu
    Nasil birakip giderler bir turlu anlam veremiyorum
    Sokakda besledigim hayvanlardan birini bir gun goremesem merak ediyor ve onun icin endiseleniyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here