Kepçe Kulak Ameliyatı ile Kulakları Saklamaya Son!

Kepçe kulak sorunu olan hanımlar dikkat! Artık sıkı topuzlara veda edebilir, saçlarınızı rahatlıkla kulaklarınızın ardına atabilirsiniz. Kısa saç modellerini tercih edebilir, saçınızı at kuyruğu yapabilirsiniz! Nasıl mı? Kulak estetiği (otoplasti) ile kepçe kulaklar artık estetik bir problem olmaktan çıkıyor. Basit bir operasyonla yaşamınıza kendinizi daha güzel hissederek devam edebilirsiniz!

Hangi kadın güzel görünmek istemez ki? Uzayıp giden o diyet listeleri, estetik operasyonlara her geçen gün yeni alternatiflerin eklenmesi boşuna değil! Özellikle kadınların güzellik uğruna pek çok estetik operasyona “varım” diyebiliyor.

Bunlardan biri de kulak estetiği (otoplasti)… Kulak küçültme ve kepçe kulak ameliyatlarıyla artık kulak yapısındaki sorunlar psikolojiyi dahi olumsuz etkileyen bir sorun olmaktan çıkıyor. Estetik operasyonlar arasında en sık başvurulanlardan biri olan otoplasti ile daha estetik kulaklara ve daha mutlu bir yaşama “merhaba” demek mümkün oluyor.

Kulak Estetiği Gerekli mi?

Bu soruya sizin cevabınız nedir? Hatırlar mısınız, eskiden büyükler yeni doğan bebekleri kulaklarını bantlayarak yatırırlardı. Gerçekten işe yarar mıydı bilinmez ama bildikleri bir şey varsa o da kulak estetiğinin gerekli olduğudur herhalde. İçinde bulunduğumuz çağa göre ilkel bulduğumuz bu yöntemler elbette kulaktaki yapısal bozukluklara çare değil, ama bu yapısal bozukluklar estetik kaygıların yanı sıra sağlık açısından da olumsuz sonuçlar doğuracaksa “kepçe kulak ameliyatı olmak şart” demek yanlış olmaz.

Kulak estetiği ameliyatları, burun ameliyatlarından sonra en sık başvurulan ameliyatlardan biri olarak kaşımıza çıkıyor. Kulak kepçelerinin öne doğru aşırı kıvrıklığını ancak ameliyatla düzeltmek mümkün oluyor. Peki, herkes ameliyat olmalı mı? Bu tür ameliyatlar biraz da kişinin isteğine bağlı olarak yapılıyor. Eğer çok rahatsız edici bir durum yoksa veya kişi bu haliyle de kendiyle barışıksa ya da farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiyorsa herkes ameliyat olmak zorunda değil elbette. Ancak şöyle de bir gerçek var; kulağın kafatasıyla daha geniş bir açı yapması kulağı dışarıya doğru açık gösteriyor ve bu da dış görünümünü önemseyen kişiler için ciddi bir sorun yaratıyor. Öte yandan kulağın kıvrıklığı, sağlıklı bir uyku uyumaya kimi zaman yatış pozisyonu nedeniyle engel olabiliyor. Kaliteli bir uyku uyuyamamak ise beraberinde farklı sağlık sorunlarını getiriyor. Bu tarz sorunlar yaşayan herkesin ameliyat olması gerekiyor.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Kepçe kulak ameliyatının korkulacak bir tarafı yok, oldukça basit bir operasyonla sorunun üstesinden geliniyor. İsteğe bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile yapılabilen bu ameliyattan sonra neredeyse hiç iz kalmıyor. Yaklaşık olarak bir hafta gibi kısa bir süre sonra normal hayat akışınıza dönebiliyorsunuz. Ancak operasyon sonrasında iyileşme sürecini kısa tutmak ve gerçekleştirilen düzeltmenin kalıcılığını sağlamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var elbette. Örneğin, kulağın büküleceği durumlardan kaçınmanız şart! Aksi takdirde veda ettiğiniz o sıkı topuzlara geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Küpe Deliği Onarımı

Ah o uzun ve sallantılı küpeler! Kulak memenizde sarkma, yırtılma veya deformasyon gibi sorunlar varsa bunun hesabını o küpelerden sorabilirsiniz. Ancak üzülmeyin, bu sorunların da çaresi var. Kulak estetiği operasyonları arasında sıkça karşılaşılanlardan biri de küpe deliği onarımı. Kulağınızdaki yapısal bozuklukların her birinin kısa ve çok basit işlemlerle çözülmesi mümkün. Ancak bu operasyonun ardından kulağın yeniden deldirilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Kulak Estetiği Ameliyatı Riskli mi?

Her operasyon kadar kulak estetiği operasyonlarında da değişen oranlarda riskler var tabi. Enfeksiyon, yara ayrışması, alerjik reaksiyonlar görülmesi ihtimalinin her ameliyat sonrasında olduğunu unutmayın. Ancak bu ihtimalleri doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli şekilde kullanarak bertaraf edebiliyorsunuz.

Yazar : Doç. Dr. Burhan Özalp

Detaylar : https://medium.com/@burhanozalp/kepçe-kulak-ameliyatı-otoplasti-3a44303c5351

SPONSORLU İÇERİKTİR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here