Karahindiba Çayı Neye İyi Gelir İşte Faydaları

Karahindiba papatyagiller familyasına ait bir bitkidir. Her yerde yetişebilen bir bitkidir. Sarı renkte çiçekleri ve yeşil yaprakları vardır. Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi tarım yoluyla da türleri yetiştirilmektedir. Karahindiba çayı neye iyi gelir işte faydaları Alternatif tıpta yaygın olarak kullanılır. Aslında herkesin bildiği ve çok yakından tanıdığı bir bitkidir. Ülkemizde her yerde görmeniz mümkündür. Karahindiba bitkisi tozlaşma yoluyla tohumları yayıldığı için her yerde yetişebilir.

Karahindiba Nerede Ve Nasıl Yetişir

Karahindiba doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Nisan ve Mayıs aylarında sarı renkte çiçekleri açar. Sonbahar ayalarında açan çiçekler tohumları taşıyan tüylü toplara dönüşür. Çok hassas olan bu toplar rüzgârın etkisiyle doğaya taşınır ve dağıldığı yerde tekrar büyür. Bu döngü bu şekilde devam eder. Tarımda ise özellikle ticaretini yapmak için üretilen çeşitleri vardır. Doğada kendiliğinden yetişir ve tohumları kendiliğinden yayılır.

Karahindiba Hangi Vitaminleri Barındırır?

Karahindiba beta karoten açısından oldukça zengin bir bitkidir. Beta karoten vücutta a vitaminine dönüşür. Potasyum açısından en zengin bitkilerden biridir. İçeriğinde C vitamini, kalsiyum, çinko ve fosfor barındırır. Karahindiba aslında herkes tarafından bilinen bir bitkidir. Çocukken üflediğimiz zaman toz yumakları uçan bitki karahindiba bitkisidir. Güçlü bir antioksidan ve hücre koruyucu özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı karaciğer, pankreas ve kanser hastalıklarında yardımcı olarak kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği c vitamini ile bağışıklık sistemini korur ve vücudun hastalıklara direncini arttırır.

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba kullanım şekli çok yönlüdür. Hem kökü hem yaprakları tüketilebilir. Kökü sert olduğu için genellikle karahindiba çayı olarak kullanılır. Kök kısmı kurutulup öğütülerek satılır. Yaprakları taze olarak salatalarda tüketilebilir. Yaprakları yüksek derecede antioksidan barındırır. Taze yaprakları pişirilerek de tüketilebilir. Karahindiba çayı toz halinde demlenerek tüketilen bir çaydır. Karahindiba çayı sıcak su ile demlenmeli ve ılık olarak bal ile tatlandırılıp tüketilmelidir. Karahindiba çayını alacaksanız güvenilir yerlerden almanız önemlidir. Kurutulmuş ve dondurulmuş olarak satılmaktadır.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

Karahindiba tam bir karaciğer dostu bitkidir. Karaciğerin sağlığını korumak ve karaciğer hücrelerinin onarımı için yıllarca her medeniyet ve her ülkede kullanılmıştır. Diüretik etkisinden dolayı ödem azaltıcı ve şişkinlik giderici etkisi vardır. İçerdiği vitaminlerden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Eski uygarlıklarda emziren kadınların sütünün bol olması için sıklıkla kullanılmıştır. Ateş ve enfeksiyon durumlarında kullanımı yaygındır. Sindirime yardımcı olur ve hazımsızlığı giderir. İçerdiği yüksek a vitamini ile göz sağlığı için elzemdir. Kilo vermek için rejim yapan kişiler karahindiba çayını sıklıkla tüketirler. Astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Karaciğer hastalıklarında karahindiba çayı tüketilmesi hücreleri koruyucu ve onarıcı görev görür. Antibakteriyel özelliğinden dolayı enfeksiyonlara iyi gelir.

Karahindiba Hangi İsimlerle Bilinir

Karahindiba her bölgede farklı isimlerle anılır. Arslandişi, radika, çıtlık, güneyik sıklıkla kullanılan diğer isimleridir. Karahindiba bitkisi genellikle detoks amaçlı kullanılan ve kilo vermeye yardımcı olan bir bitkidir. Karahindiba kürleri son zamanlarda doktorlar tarafından sıklıkla uygulanan bir tedavi ve sağlıklı yaşam şeklidir. Mısır’da ve Kıpçak Türklerinde katagan olarak bilinir. Çağatay Türklerinde satraçku olarak bilinir.

Karahindiba Çayının Yan Etkileri Nelerdir

Karahindiba bitkisi yan etkisi olmayan bir bitkidir. Bazı alerjik bünyelerde alerji yapabilir. Kullandığınız herhangi bir ilaç varsa karahindiba çayı içerken doktorunuza danışmanız gerekir. Hamileler üzerinde herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Genellikle hiç bir yan etki yapmayan bir bitkidir. Sivilceleriniz üzerine kök kısmını koparıp suyunu sürerseniz faydasını göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here