#IceBucketChallenge Bağışları Bir Haftada 1 Milyon Doların Üzerine Çıktı

#IceBucketChallenge Bağışları Bir Haftada 1 Milyon Doların Üzerine Çıktı

#IceBucketChallenge Bağışları Bir Haftada 1 Milyon Doların Üzerine Çıktı;

Sosyal medya üzerinden ALS hastalığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan buzlu su meydan okuması o kadar çok yaygınlaştı ki dünyaca ünlü isimlerin birbirlerine meydan okumasıyla toplanan bağış miktarı 1 hafta içerisinde 1 Milyon Doları aştı.

Sosyal medyada bu farkındalık sosyal sorumluluk projesine Sanat, Bilişim, Spor dünyasından birçok isim katıldı. Bu sinir sistemi hastalığının farkındalığı projesine katılanların başında Mark Zuckerberg, Bill Gates, Lionel Messi, Rihanna, Eminem, Critiano Ronaldo, Falcao, Arda Turan, Burak Yılmaz, Burcu Esmersoy gibi flaş isimler de birbirlerine meydan okuyarak katıldı.

Hastalık Tam Olarak Nedir?

ALS Amyotrofik Lateral Skleroz; Motor Nöron olarak bilinen bu hastalık merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından oluşur ve genellikle zayıf insanlarda görülür. Kas yapısı zayıf olan kişilerin yutma zorluğu yaşaması gibi semptomlar gelişir. Doktorların belirttiği üzere bu hastalığa yakalanan kişiler ortalama 3-4 yıl yaşayabiliyor ve en çok erkeklerde bu hastalık görülüyor.

Als Hastalığına Yakalanan Bazı Ünlüler.

Evrenbilimci Stephen Hawking, Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Matematikçi Fokko du Cloux, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’da futbol oynayan Sedat Balkanlı, Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanan bazı ünlü isimler.

Kampanyayı yakından takip isterseniz vakfın Twitter (@alsassociation), Facebook ve Youtube hesaplarından takip edilebiliyor ve videoları izlemek isterseniz #IceBucketChallenge hastagi ile bağış yapan ünlüleri ve meydan okumaları görebilirsiniz.

Videoları izlemek İçin #IceBucketChallenge

Twitter’dan İzlemek İçin #IceBucketChallenge

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)