Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin heyecan içinde bekledikleri gebelik süreci hesaplama işlemi son adet tarihinin başladığı ilk günden itibaren olmaktadır. Gebelik süresi kırk haftayı yani 280 günü kapsar. Doktorların belirttiği hafta ve ay kabulleri ise belirtileri ile birlikte şu şekildedir.

Bebek 5. Ve 8. Hafta arası bir aylık periyotta kabul edilir.

9-12 iki aylık

13-16 üç aylık

17-20 dört aylık

21-24 beş aylık

25-28 altı aylık

29-32 yedi aylık

33-36 sekiz aylık

37-40 dokuz aylık olarak belirlenir.

Aylara Göre Bebeğin Belirtileri Nelerdir?

Gebelik hesaplama yapıldığında hamilelik öğrenildiğinde 1. Hafta ve 7. Hafta arası bebek gelişimini sürdürürken 8. Hafta itibari ile bebeğin kalp atışları ultrason ile izlenmeye başlar.  11. Ve 14. Hafta aralıklarında bebeğin baş popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçümü yapılır.

Gebelik hesaplaması yapan anne adayları İçin 14. Hafta itibari ile bebeğin bazı minik hareketleri belirginleşmeye başlar. 15. Haftada ise bebeğin cinsiyeti öğrenilir.

16. Ve 20. Haftada Bebek için üçlü tarama testleri yapılır. 18. Haftada bebeğin kemik gelişimi hızlanmaya başlar. 19. Haftada hızlanan kilo artışı ile anne adaylarında çatlak oluşumu gözlenir.

19-23. Haftalar arası Bebek için her organ oluşmuş olur ve bu haftalarda bu organların gözlenmesi sağlanır. 25. Haftada bebeğin hareket artışı olacağından anne adayları Bebek hareketlerini daha kolay hissetmeye başlar.

27. Haftada Bebek seslere duyarlı bir duruma gelecektir. Daha kolay ses tepkileri alınır. 38-40. Hafta aralıklarında NST testi yaptırılmalıdır.

Gebelik hesaplaması adet döneminden yaklaşık 15 gün sonra oluşur. Ancak gebelik hesaplaması son adet dönemine göre hesaplanmalıdır. Gebelik hesaplaması işin son adet gününün ilk gününe 7 gün ekleme yapılarak geriye doğru 3 ay sayılır. Çocuğun doğumu ortalama bu ay ve günde beklenecektir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaç haftalık hamileyim sorusuna cevap alan anne adayları İçin başlamış olan gebelik döneminde birçok nokta önem teşkil etmeye başlar. Anne adayları bu gebelik süresinde egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir.

Kilo alma, cinsel ilişki, yolculuk, vücut temizliği, beslenme, bağırsak hareketleri ve göğüs ve karın bakımı önem teşkil eden dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Gebelik hesaplama Sırasında Sapmalara Neden Olan Faktörler

Düzensiz adet gören kadınların yada son adet tarihlerinin ilk gününü hatırlamayan kadınlar net olarak gebelik haftası hesaplama işlemini yapamayabilirler. Bunun yerine bir uzmana giderek ultrason muayenesi ile net olarak kaç haftalık hamile olduklarını öğrenebilirler.

Bazende bebeğin olması gerekenden iri olması yada bebeğin daha küçük olması durumlarında da net olarak gebelik hesaplama yapmak mümkün olmayabilir. Ancak bir hafta ileri yada bir hafta geri hesaplamalar normal kabul edilmektedir. Çünkü gebeliğin net oluşum zamanı hiçbir zaman net şekilde bilinemez bebeğin ölçümlerinden yola çıkılarak ortalama bir hafta belirlenebilir.

Kaynak : https://saglikk.com/

2 YORUMLAR

  1. Hamile kalmayı düşünen ailelerde en büyük maliyet sağlık giderleridir. Çocuk düşünen ailelerin ilk yapmaları gereken Sağlık Sigortası yaptırmaktır. Özel hastanede kontrol ve doğum masraflarını en aza indirmek için özel sağlık sigortanızı yaptırın sizde özel hastanede doğum yapın ve sağlığınızı riske etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here