Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Gebelik Döneminde Karın ve Kasık Ağrısının Nedenleri?

Gebelik Döneminde Karın ve Kasık Ağrısının Nedenleri?

Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde kasık ve karın ağrıları çok sık görülmektedir. Bu nedenle birçok anne adayı telaşa kapılabilir. Ancak gebelik dönemiyle değişen vücut yapısında ağrılar görülmesi son derece doğaldır. Ağrılar çok nadir olarak ciddi bir sorundan kaynaklı olmaktadır. Tek başına ağrı genellikle olumsuz bir durumu ifade etmez.

  • Rahim Büyümesi Ağrı Yapar mı?

Gebelikte ilk üç ay rahimde oluşan büyüme anne adayında kasık ağrısı olarak hissedilir. Rahim ve bebek büyürken yumurtalıkların olduğu kısımda ağrı hissedilebilmektedir. Kasık ağrısı bıçak gibi keskin olup aniden gelebileceği gibi hafif seyredip aralıksız devam edebilir.

  • İdrar Yolu Enfeksiyonu Olabilir mi?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu çok sık görülmektedir. Enfeksiyon mesane bölgesinde olduğundan kasıklarda ve karında ağrı hissine sebep olabilir. Ağrıyla birlikte idrar yaparken yanma, ağrı gibi belirtiler hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  • Sindirim Sorunları ve Karın Ağrısı

Gebelikte özellikle ikinci dönemde sindirim sistemini etkileyen değişiklikler olmaktadır. Bağırsaklar toparlanarak biraz daha arkaya çekilir ve büyüyen rahme yer açılır. Bu değişiklik birçok nedenden karın ağrısına neden olabilir. Karın ağrısı kasık bölgesine de vurabilir.

  • Düşükte Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı olunca akla ilk gelen düşüktür ama ağrılar neticesinde düşük çok az görülmektedir. Düşükten söz edebilmek için dayanılmaz bir ağrı, kanama, karında boşluk hissi gibi diğer belirtiler göz ardı edilmemelidir.

  • Gebeliğin Son Döneminde Karın Ağrıları

Gebeliğin son döneminde görülen karın ve kasık ağrıları, doğuma işaret edebileceği gibi yalancı sancı denen ağrılardan da olabilir. Yalancı sancılarla, gerçek doğum sancılarının ayırt edilmesi çok önemlidir. Gebelikte özellikle son zamanlarda görülen ağrılara önem verilmelidir. Özellikle erken doğum riski olanlar bu konuda daha hassas olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri