En Yeni Yemek Odası Modelleri

Yemek odası her evde bulunmayabilir. Bazı evlerde geniş bir salon hem yemek yemek hem de oturup sohbet etmek için kullanılır. Ancak evinizin tasarımı buna göre düzenlenmişse farklı bir yemek odası da modern tasarımlarla daha güzel bir hale getirilebilir. Bu yazıda son dönem yemek odası tasarımları ve farklı trendlerle ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz.

Yemek Odalarında Yeni Bir Atmosfer

Günümüzde herkes huzur ve sakinlik arıyor. Gündelik hayatımız ve sosyal medyadan etkilenerek bütün yaşantımız hareketlendikçe evimizde daha çok kafa dinleyebileceğiz bir ortam arayışına giriyoruz. Bu istek mobilya ve ev dekorasyonunda da etkisini gösteriyor. Dolayısıyla yemek odalarına da yeni soluk ve rahatlatıcı bir atmosfer getirecek tasarımlar arıyoruz. Yemek odası deyince aklımıza eskisi gibi kalabalık bir takım gelmiyor. Sadece bir masa takımı ve konsoldan oluşan tasarımlar olduğu gibi modern yemek odalarında ufak bir dolap ve farklı parçaların bir araya geldiği masa takımları da beğeniliyor.

Masa Takımları

Masa takımı diyoruz ama yeni dekorasyon modasının en önemli özelliği aslında bu konuda takımdan çok farklı ve uyumlu parçaların bir araya getirilmesinin öne çıkmasıdır. Mesela artık iki ya da üç sandalye ve bir tane sade ve şık olarak tasarlanmış bir bank ile geniş bir masa bir takım oluşturabiliyor. Masanızın boyutları değiştirilebiliyor ve dolayısıyla işlevsellik yeni modada aranan en önemli özellik haline geliyor. Masa takımlarında berjer modellerine benzeyen sandalyeler de kullanılabiliyor. Farklı desen ve renkler masa takımlarında kullanılabiliyor. Kısacası yeni tasarım yemek odaları her türlü renk ve parçaya uygun ve çeşitlendirilebiliyor.

Dolap ya da Konsollar

Masa takımı ile bir arada kullanılan dolap ya da konsollarda da artık farklı modeller görebiliyoruz. Öncelikle konsollar artık eskisine göre evimizde çok az yer kaplıyor. Yemek takımlarını saklamak ya da kaldırmak için çok geniş dolaplara ihtiyaç kalmadı. Evlerde süs için kullanılan kase ve bardak takımları da artık tercih edilmediği için bunları koyacak büyük ebatlarda dolaplara gerek kalmadı. Bunların yerine tek bir parçadan oluşan kase, vazo, ya da yere koyulan ufak biblolar kullanılıyor. Bu konudaki dekorasyon fikirleri de artık her türlü yeniliğe açıktır. O yüzden yemek takımı deninde akla pek çok fikir geliyor.

Yemek Odası Takımı

Eğer daha geniş bir alana sahipseniz dolap, konsol, ayna ve masa takımından oluşan bir yemek odası düşünebilirsiniz. Burada önemli olan nokta ise dolap olarak kullanılacak parçanın daha çok bir kitaplık gibi kapaklı ya da kapaksız bölümlerin bir araya getirilmesinden oluşmasıdır. Genel olarak ahşaptan oluşan bu tarz takımlar da yemek odanıza sade ve iç açıcı bir hava getirebilir. Ahşap ayakları ile birlikte yerden yüksek olarak tasarlanan konsol, dolap ve masalar ahşabın doğal havası ile ev dekorasyonu için ferah ve sade tasarımlar için bir araya getirilebilir.

Aynalar, Duvar Aksesuarları ve Sarkıt Lambalar

Yemek odası dekorasyonunu tamamlamak için birbirinden farklı olarak tasarlanmış aynalar da bir araya getirilebilir. Bilindiği gibi aynalar odanızın genişliğini arttırır ve daha iç açıcı bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Aynalar konusunda da artık çok farklı tasarımlar öne çıkıyor. Mesela yemek odanıza geometrik parçalardan oluşan aynaların oluşturduğu bir bölüm koyabilirsiniz. Ya da duvarlarınızı ya da konsolunuzun üzerini farklı aynalarla süsleyebilirsiniz. Küçük parçalı aynaları bir araya getirebilir ya da büyük ve özel olarak tasarlanmış bir aynayı kullanabilirsiniz. Ayrıca sarkıt lambalar da yemek odasını süsleyen önemli aksesuarlardır. Bir ya da birden fazla lamba yemek odanızın bütün havasını değiştirebilir.

Yemek odası konusundaki farklı fikirleri ve tasarımları değerlendirmek için bir araştırma yapabilirsiniz. Kesin olan şudur ki artık bu konudaki seçenekler çok fazladır ve yeni tasarımlar çok değişik parçaların bir arada kullanılmasına uygundur.

Kaynak : https://www.evdekorsitesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here